Muzyka filmowa Krzesimira Dębskiego. Koncert dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 11:00
Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy na retransmisję koncertu, który odbył się 27 maja w Studiu im. W. Lutosławskiego. Wystąpił w nim Chór Dziecięcy "Artos", Polska Orkiestra Radiowa pod kierownictwem Krzesimira Dębskiego oraz piosenkarka Anna Jurksztowicz.
Krzesimir Dębski
Krzesimir DębskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Chór Dziecięcy "Artos" założony został w 2011 r przez Danutę Chmurską i kontynuuje zapoczątkowaną kilkadziesiąt lat temu przez znakomitego patrona zespołu – Władysława Skoraczewskiego (solistę Opery Warszawskiej, harcmistrza i wspaniałego wychowawcę młodzieży) tradycję naturalnego obcowania dzieci z muzyką.

Zajęcia muzyczne odbywają się w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, a dzieci z chóru "Artos" biorą udział w spektaklach operowych, wykonując zapisane w partyturze partie wokalne dziecięce.

Dzieci odnajdują radość śpiewania i występowania także podczas wielu koncertów. Chórzyści najmłodszej grupy mają od 5-9 lat, a grupa starsza to dzieci w wieku 10-15 lat. Obecnie w dziecięcej grupie "Artos" śpiewa ponad 120 dzieci. Chór pracuje z Pauliną Zajkowską – pedagogiem muzycznym i akompaniatorem i Danutą Chmurską - dyrektorem artystycznym i dyrygentem.

***

Program:
muzyka filmowa Krzesimira Dębskiego

Krzesimir Dębski Marsz Zdobywców z fimu Gwiezdny Pirat
Krzesimir Dębski Suita z filmu Young Magican
Krzesimir Dębski /JacekCygan Sery, sery sery (piosenka o szwajcarskich serach)
Krzesimir Dębski /JacekCygan Czerwony kapturek i już
Krzesimir Dębski Czekam na ojca z filmu Tajemnica Sagali
Krzesimir Dębski Wyścig furmanek z filmu Ranczo Wilkowyje
Krzesimir Dębski /JacekCygan Zakazany owoc
Krzesimir Dębski /JacekCygan Zielona Irlandia
Krzesimir Dębski /JacekCygan To my, karateczki
Carly Simon Jesteś do mnie podobny z filmu Kubuś i Hefalumpy

wyk.

Anna Jurksztowicz śpiew

Polska Orkiestra Radiowa

Chór Dziecięcy "Artos" im. Władysława Skoraczewskiego pod dyr. Danuty Chmurskiej

Krzesimir Dębski - dyrygent


Krzesimir Debski z POR. Fot. mat. prom. Krzesimir Dębski z POR. Fot. mat. prom.

Anna Jurksztowicz. Fot. mat. prom. Anna Jurksztowicz. Fot. mat. prom.

Działalność Dziecięcego Chóru „Artos” im. Władysława Skoraczewskiego przyniosła wiele dokonań artystycznych, m.in. nagranie płyty z kolędami i pastorałkami w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (21 kolęd z akredytacją, Sinfonia VIVA i Goście), obsada partii dziecięcych w operach i przedstawieniach Teatru Wielkiego Opery Narodowej (Carmen, Turandot, Król Roger, Jacob Lenz, Dziadek do orzechów, Kurt Weil, Umarłe Miasto, Goplana); wykonanie przez chłopców z dziecięcej grupy ARTOS partii wokalnych w utworze Henriego Dutilleux „The Shadows Of Time“ (dyrygent Pierre Andre Valade, Narodowa Orkiestra Symfoniczna w Katowicach); udział grup dziecięcych w koncertach cyklu „Wielki dla Małych“ w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej oraz Piknikach Operowych Teatru Wielkiego-Opery Narodowej; udział chóru dziecięcego w wykonaniu „Symfonii tysiąca“ Gustawa Mahlera pod batutą Gabriela Chmury (Aula Politechniki Warszawskiej, marzec 2013); udział chóru dziecięcego w „Carmina Burana“  Carla Orffa na zakończenie Festiwalu w Łańcucie (maj 2013); koncert chóru dziecięcego w Katedrze Łacińskiej we Lwowie z programem „Z serca“ (wrzesień 2013); koncerty kolędowe na Zamku Królewskim i w Pałacu w Wilanowie oraz w Belwederze dla Pary Prezydenckiej (grudzień 2013); koncert “Z serca” w Pałacu Prezydenckim  (styczeń 2014); koncert z kompozycjami Jerzego Wasowskiego „Odmieniony świat“ na Politechnice Warszawskiej w ramach cyklu „Wielka muzyka w małej auli“; widowisko muzyczne "Świąteczna Dedykacja " w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w reżyserii Beaty Redo-Dobber (styczeń  2015 r); udział w premierze - prawykonaniu Requiem dla Ikony Katariny Głowickiej w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (maj 2015 r.); premiera spektaklu „Bajko, gdzie jesteś?” P. Zajkowskiej; nagranie płyty z piosenkami ze spektaklu „Bajko, gdzie jesteś?” Universal Music Polska (2016); nagranie wideoklipu do piosenki „Nie dam się” ze spektaklu „Bajko, gdzie jesteś?” Universal Music Records, Magic Records; udział w widowisku muzycznym „Oratorium na Boże Narodzenie” Fryderyka Stankiewicza (Teatr Wielki Opera Narodowa 2016); udział w prapremierze światowej opery sakralnej „Mojżesz” Artura Rubinsteina pod dyrekcją Michaiła Jurowskiego z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Chór Dziecięcy ARTOS to zespół, w którym dzieci stawiają pierwsze, muzyczne kroki. W ramach towarzystwa działają również chóry: kameralny, chłopięcy oraz mieszany, który wiosną 2016 wystąpił na prestiżowej scenie Carnegie Hall w Nowym Jorku.

***

Na "Porę koncertową" w piątek (1.06) w godz. 13.00-14.30 zaprasza Marek Zwyrzykowski.
Zobacz więcej na temat: chór Krzesimir Dębski
Czytaj także

Chór Polskiego Radia - już od 70 lat!

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 14:26
Koncerty, festiwale, nagrania, premiery i prawykonania, muzyka dawna i najnowsza, koncerty kameralne, wielkie sale koncertowe, spektakularne widowiska i to na dwóch kontynentach - Chór Polskiego Radia świętuje w tym roku jubileusz 70-lecia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak otworzyć głos? Spotkanie z Chórem VRC

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 12:11
Gośćmi "Bitej godziny" były chórmistrzyni Joanna Maluga oraz chórzystka Agnieszka Rasmus-Zgorzelska.
rozwiń zwiń