Koncert skrzypcowy Brahmsa - kto słucha, nie błądzi

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 15:56
Płytowy Trybunał Dwójki wraca w czerwcu na swoje miejsce, bo tradycyjnie, spotykamy się w pierwszą niedziele miesiąca, między godz. 14.00 a 16.00. Wracamy, ale na krótko, bowiem przed nami przerwa wakacyjna.

Kto słucha nie błądzi, czyli nasze dwójkowe słuchanie w ciemno. W każdej audycji słuchamy jednego utworu, w obszernych fragmentach, w sześciu interpretacjach – i tych historycznych, i tych najnowszych, które właśnie pojawiły się na rynku. Nie wiemy jednak kto gra: jaka orkiestra, kto jest solistą, a kto dyrygentem. O wszystkim dowiadujemy się w momencie, gdy naszymi głosami nagranie odpada z zabawy. W pierwszej rundzie eliminujemy dwie interpretacje, w kolejnych po jednej.

Do finału docierają dwa nagrania i to z nich wybieramy najlepsze, które Państwu z czystym sumieniem rekomendujemy.

 W szóstym Trybunale słuchamy Koncertu skrzypcowego D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa.

Utwór powstawał w roku 1878, prawykonanie miało miejsce 1 stycznia 1879 roku w lipskim Gewandhausie. Partię skrzypcową wykonał Józef Joachim, serdeczny przyjaciel Brahmsa, któremu zresztą utwór był dedykowany. Dyrygował kompozytor.

Doskonałych nagrań tego utworu mamy pod dostatkiem. Finałowa szóstka została wyłoniona z 25 interpretacji:

1. Isabelle Faust, Mahler Chamber Orchestra, Daniel Harding (nagranie: Bilbao 2010; Harmonia Mundi 2011)
2. Bartłomiej Nizioł, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, dyr. Bogusław Dawidow (nagranie: Opole 2002; Dux 2003)
3. Henryk Szeryng, London Symphony Orchestra, Pierre Monteux (nagranie: Londyn 1958; RCA Living Stereo 1959, reedycja JVC 2001)
4. Vadim Repin, Gewandhausorchester, Riccardo Chailly (nagranie: Lipsk 2008; DG 2008)
5. Dawid Ojstrach, Staatskapelle Dresden, Franz Konwitschny (nagranie: Berlin 1954; Polydor  1954)
6. Arabella Steinbacher, Wiener Symphoniker, Fabio Luisi (nagranie: Wiedeń, live 11 grudnia 2007; Orfeo 2011)

To ostatnie nagranie uznaliśmy za najlepsze.

Szósty Trybunał zebrał się w następującym składzie:

Dorota Kozińska, Kacper Miklaszewski i Łukasz Borowicz.

 

Audycję prowadził Jacek Hawryluk

 

 PS. Kolejne posiedzenie Trybunału już po wakacjach - we wrześniu. W planach: Nieszpory Claudia Monteverdiego, Sonata fortepianowa h-moll Franciszka Liszta i II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego. Ale to tylko plany... Przez wakacje wszystko może się zmienić. Niewykluczone jednak, że od jesieni będziemy obradować co dwa tygodnie.


Czytaj także

Płytowy Trybunał Dwójki - zgadnij, kto to gra

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2011 15:00
Setna rocznica zobowiązuje. Wyjątkowo w tym miesiącu Trybunał zbierze się 22 maja, dołączając do mahlerowskich obchodów w Dwójce. Tym razem pochylimy się nad "I Symfonią".
rozwiń zwiń