REKLAMA

Liederkreis op. 39. W poszukiwaniu najdoskonalszego wykonania

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 19:00
W tym wydaniu Płytowego Trybunału Dwójki jury w składzie: Anna Radziejewska, Aleksander Laskowski i Marek Bracha poszukiwało najlepszego wykonania cyklu pieśni Roberta Schumanna Liederkreis op. 39.
Anna Radziejewska
Anna RadziejewskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Robert Schumann – Liederkreis op. 39

Jury: Anna Radziejewska, Aleksander LaskowskiMarek Bracha

***

Niemiecki kompozytor, pianista, krytyk muzyczny urodził się w Zwickau. Jako siedmiolatek zaczął uczyć się gry na fortepianie u organisty Johanna Gottfrieda Kuntzscha. Studiował prawo na uniwersytecie w Lipsku i Heidelbergu, jednak przerwał studia, by oddać się muzyce. Przyjaźnił się z Felixem Mendelssohnem, Johannesem Brahmsem i Josephem Joachimem. Początkowo związany z Lipskiem, następnie Dreznem i Düsseldorfem. Do najważniejszych jego kompozycji należą wczesne cykle miniatur fortepianowych z lat 1832–1839, kiedy komponował niemal wyłącznie utwory na fortepian solo oraz liczne pieśni, spośród których większość napisał w roku 1840. 

***

"Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" to audycja, w której zaproszeni goście – krytycy muzyczni – porównują interpretacje wybranego utworu, nie wiedząc, kto jest wykonawcą.

Program składa się z czterech rund, w każdej z nich eliminujemy jedno wykonanie. Do ostatniej rundy przechodzą dwie lub trzy najlepsze, zdaniem gości, interpretacje. W finale wybieramy zwycięzcę. Dopiero po odrzuceniu dowiadujemy się, kto podpisał się pod konkretnym wykonaniem.


Posłuchaj
119:10 2022_05_28 17_00_00_PR2_Plytowy_Trybunal_Dwojki.mp3 Liederkreis op. 39. W poszukiwaniu najdoskonalszego wykonania (Płytowy Trybunał Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 28.05.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Johannes Brahms I "Sekstet smyczkowy B-dur". Kto zagrał najlepiej?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2022 19:00
Tym razem nasz Dwójkowy trybunał - z udziałem krytyków muzycznych: Agaty Szymczewskiej, Ewy Szczecińskiej i Marka Czecha - wyłonił najpiękniejsze wykonanie "Sekstetu smyczkowego B-dur" op. 18, którego autorem jest Johannes Brahms.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bela Bartók i jego I Koncert fortepianowy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 08:00
W tym spotkaniu Płytowego Trybunału Dwójki nasze jury w składzie: Ewa Szczecińska, Karol Radziwonowicz i Andrzej Sułek  poszukiwało najwspanialszego nagrania "I Koncertu fortepianowego" Beli Bartóka.
rozwiń zwiń