Johannes Brahms i "Cztery utwory"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 10:01
Jury Płytowego Trybunału Dwójki tym razem wybierało najlepsze nagranie "Czterech utworów na fortepian" op. 119 Johannesa Brahmsa, jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki. W obradach udział wezięli Dorota Kozińska, Marek Bracha i Kacper Miklaszewski.
Dorota Kozińska (L) i Jacek Hawryluk (P) podczas obrad Płytowego Trybunału Dwójki
Dorota Kozińska (L) i Jacek Hawryluk (P) podczas obrad Płytowego Trybunału DwójkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Johannes Brahms (1833 - 1897) zapisał się w historii jako jeden z największych niemieckich kompozytorów XIX wieku. Nazywano go nawet następcą Bacha, Schuberta i Beethovena. Uznaje się, że jest klasykiem romantyzmu. Brahms bardzo dbał o czystość formy muzycznej. Jest autorem 4 symfonii oraz dzieł reprezentujących niemal każdy gatunek muzyczny. W jego dorobku nie ma jedynie opery.

Płytowy Trybunał Dwójki wielokrotnie już zajmował się dziełami Johannesa Brahmsa. Tym razem przyszła pora na Cztery utwory na fortepian op. 119. W jury pod przewodnictwem Jacka Hawryluka, gospodarza audycji, zasiedli Dorota Kozińska, Marek Bracha i Kacper Miklaszewski. Które nagranie okazało się zwycięskie? Zapraszamy do słuchania!

***

"Płytowy Trybunał Dwójki, czyli kto słucha, nie błądzi" to audycja, w której zaproszeni goście – krytycy muzyczni, muzycy – porównują interpretacje wybranego utworu, nie wiedząc, kto jest wykonawcą.

Program składa się z czterech rund, w każdej z nich eliminujemy jedno wykonanie. Do ostatniej rundy przechodzą dwie lub trzy najlepsze, zdaniem gości, interpretacje. W finale wybieramy tę najlepszą. Dopiero po odrzuceniu dowiadujemy się, kto podpisał się pod konkretnym wykonaniem.

Posłuchaj
117:37 2022_02_19 17_00_20_PR2_Plytowy_Trybunal_Dwojki.mp3 Johannes Brahms i Cztery utwory (Płytowy Trybunał Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 19.02.2022

Godzina emisji: 17.00

Zobacz więcej na temat: Johannes Brahms muzyka klasyczna
Czytaj także

DCz #551. Brahms pod batutą Waltera

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 15:00
Tematem kolejnej audycji "Duża Czarna" były dzieła niemieckiego kompozytora romantycznego Johannesa Brahmsa. Tym razem wysłuchaliśmy ich w interpretacji znakomitego niemieckiego kompozytora pochodzenia żydowskiego – Brunona Waltera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Kuszlik: by dobrze grać Chopina, należy znać też innych kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 17:45
- Z duetu Brahms/Chopin bliższy jest mi ten pierwszy. Bardzo podoba mi się to połączenie klasycznych form i w pewnym sensie też klasycznego sposobu ekspresji z tym romantycznym sosem. Frazy u Brahmsa są naprawdę przejmujące, to muzyka napisana w bardzo inteligentny sposób, od zawsze mnie poruszała - mówił w Dwójce Jakub Kuszlik, laureat 4. nagrody ex aequo XVIII Konkursu Chopinowskiego. Na początku lutego ukaże się jego debiutancka płyta "Brahms, Chopin".
rozwiń zwiń