X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Średniowieczne wojny na relikwie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 14:00
- Konkurujące o pielgrzymów miejsca kultu oskarżały się nawzajem o posiadanie relikwii fałszywych. Od tego rodzaju konfliktów się roi, co sprzyjało ogólnemu dystansowi do relikwii wśród części wiernych - mówił w Dwójce historyk Jerzy Pysiak.
Audio
  • Włócznia św. Maurycego i inne zagadki średniowiecza (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Włócznia św. Maurycego ofiarowana przez cesarz Ottona III księciu Bolesławowi Chrobremu podczas pamiętnego zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 roku, zdjęcie z wystawy na Wawelu, maj 2000 roku
Włócznia św. Maurycego ofiarowana przez cesarz Ottona III księciu Bolesławowi Chrobremu podczas pamiętnego zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 roku, zdjęcie z wystawy na Wawelu, maj 2000 rokuFoto: PAP/JACEK BEDNARCZYK

Gość audycji "Kryzys wieku średniego" zwrócił uwagę, że Kościół w średniowieczu przywiązywał ogromną wagę do kwestii autentyczności relikwii, co nie zmienia faktu, że często przymykał oko na pojawiające się tu i ówdzie próby wypromowania się za pomocą świętych  szczątków i przedmiotów. Tak było w przypadku fragmentów ciała Chrystusa. - Aż do wieku XIII oficjalna doktryna Kościoła uznaje, że relikwie cielesne Chrystusa są niemożliwe. Tymczasem już wieku XI na skutek wzmożenia religijnego zaczynają się pojawiać na szeroką skalę relikwie takie jak napletki, zęby Chrystusa czy mleko i łzy Matki Boskiej. Pojawia się potrzeba posiadania części ciała Chrystusa - opowiadał dr Jerzy Pysiak.

Historyk w audycji wyjaśniał, skąd wzięła się moda na relikwie. Opowiadał też o szczególnym znaczeniu krzyża jako relikwii, ale również o zmieniającej się hierarchii przedmiotów takich jak korona cierniowa czy gąbka, którą napojono Chrystusa octem.

W audycji dyskutowaliśmy ponadto, czy polska włócznia św. Maurycego jest prawdziwa oraz czy takie same relikwie można mnożyć.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Gość: dr Jerzy Pysiak (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 7.01.2018

Godzina emisji: 21.00

bch/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dynastia. Najdziwniejsze opowieści o Piastach

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 13:00
W audycji "Kryzys wieku średniego" o zagadkowych narracjach związanych z Piastami rozmawialiśmy z drem Pawłem Żmudzkim z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święte w średniowieczu. Dziewice albo wdowy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 16:10
- Świętość była silnie powiązana z ideałami mnisimi takimi jak ubóstwo i czystość - o stylu życia kobiet uznawanych przed wiekami za święte opowiadał w Dwójce dr Grzegorz Pac z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń