X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Święte w średniowieczu. Dziewice albo wdowy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 16:10
- Świętość była silnie powiązana z ideałami mnisimi takimi jak ubóstwo i czystość - o stylu życia kobiet uznawanych przed wiekami za święte opowiadał w Dwójce dr Grzegorz Pac z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
Święta Elżbieta Węgierska
Święta Elżbieta WęgierskaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Gość audycji "Kryzys wieku średniego" podkreślił, że święte dziewice, ale też wdowy żyjące w czystości, były postrzegane jako oblubienice Chrystusa. - Stąd jest welon na głowach zakonnic. Nawet w prawach średniowiecznych jest powiedziane, że ci, którzy uwiedli zakonnicę, są traktowani tak, jakby uwiedli kobietę zamężną - mówił dr Grzegorz Pac.

Historyk dodał, że na dziewictwo świętych kładziono tak duży nacisk, że w niektórych średniowiecznych kalendarzach Maria Magdalena, będąca w Biblii symbolem nawróconej nierządnicy, była przedstawiana jako dziewica.

Świętość w średniowieczu wiązano także z męczeństwem i szlachetnym urodzeniem ("jeśli mamy do czynienia z mnichem albo mniszką, to on zawsze pochodzi z wysokiego rodu"). W audycji rozmawialiśmy o postępowaniu władczyń aspirujących do świętości, które nierzadko było kłopotliwe dla ich rodzin.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Goście: dr Grzegorz Pac z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego

Data emisji: 2.11.2017

Godzina emisji: 21.00

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O zawodzie piekarza jako fachu diabelskim

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 22:00
W audycji "Kryzys wieku średniego" dowiedzieliśmy się, dlaczego wypiekanie chleba było zajęciem co najmniej podejrzanym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego naprawdę wygnano nas z Raju?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 22:00
Co niedźwiedzie mają wspólnego z owocem z Drzewa Wiadomości Złego i Dobrego? Odpowiedź na to pytanie padła w audycji "Kryzys wieku średniego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarna śmierć. Czy to dżuma spustoszyła Europę?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 15:07
- Czym była epidemia z XIV wieku i epidemie późniejsze, skoro w Europie szczurów albo w ogóle nie było, albo ich populacja była zbyt niska, by mogły na taką skalę roznieść dżumę? Co to była za choroba?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dynastia. Najdziwniejsze opowieści o Piastach

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 13:00
W audycji "Kryzys wieku średniego" o zagadkowych narracjach związanych z Piastami rozmawialiśmy z drem Pawłem Żmudzkim z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń