Święte w średniowieczu. Dziewice albo wdowy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 16:10
- Świętość była silnie powiązana z ideałami mnisimi takimi jak ubóstwo i czystość - o stylu życia kobiet uznawanych przed wiekami za święte opowiadał w Dwójce dr Grzegorz Pac z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
Święta Elżbieta Węgierska
Święta Elżbieta WęgierskaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Gość audycji "Kryzys wieku średniego" podkreślił, że święte dziewice, ale też wdowy żyjące w czystości, były postrzegane jako oblubienice Chrystusa. - Stąd jest welon na głowach zakonnic. Nawet w prawach średniowiecznych jest powiedziane, że ci, którzy uwiedli zakonnicę, są traktowani tak, jakby uwiedli kobietę zamężną - mówił dr Grzegorz Pac.

Historyk dodał, że na dziewictwo świętych kładziono tak duży nacisk, że w niektórych średniowiecznych kalendarzach Maria Magdalena, będąca w Biblii symbolem nawróconej nierządnicy, była przedstawiana jako dziewica.

Świętość w średniowieczu wiązano także z męczeństwem i szlachetnym urodzeniem ("jeśli mamy do czynienia z mnichem albo mniszką, to on zawsze pochodzi z wysokiego rodu"). W audycji rozmawialiśmy o postępowaniu władczyń aspirujących do świętości, które nierzadko było kłopotliwe dla ich rodzin.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Goście: dr Grzegorz Pac z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego

Data emisji: 2.11.2017

Godzina emisji: 21.00

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

O zawodzie piekarza jako fachu diabelskim

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 22:00
W audycji "Kryzys wieku średniego" dowiedzieliśmy się, dlaczego wypiekanie chleba było zajęciem co najmniej podejrzanym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego naprawdę wygnano nas z Raju?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 22:00
Co niedźwiedzie mają wspólnego z owocem z Drzewa Wiadomości Złego i Dobrego? Odpowiedź na to pytanie padła w audycji "Kryzys wieku średniego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarna śmierć. Czy to dżuma spustoszyła Europę?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 15:07
- Czym była epidemia z XIV wieku i epidemie późniejsze, skoro w Europie szczurów albo w ogóle nie było, albo ich populacja była zbyt niska, by mogły na taką skalę roznieść dżumę? Co to była za choroba?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dynastia. Najdziwniejsze opowieści o Piastach

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 13:00
W audycji "Kryzys wieku średniego" o zagadkowych narracjach związanych z Piastami rozmawialiśmy z drem Pawłem Żmudzkim z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń