Norbert z Xanten - święty, który zdegradował Gniezno

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 07:00
Norbert z Xanten, święty Kościoła katolickiego, żył w XII wieku, był arcybiskupem Magdeburga i założycielem zakonu norbertanów. Pochodził z bardzo dobrze sytuowanej rodziny.
Gniezno
GnieznoFoto: Shutterstock/tilialucida

Został dworzaninem cesarza Henryka V. Stał się jednym z tzw. kapłanów wędrujących, którzy propagowali reformy papieża Grzegorza VII. Norbert z Xanten podtrzymywał pretensję metropolii magdeburskiej do ziem polskich. Wytoczył biskupom polskim proces przed Kurią Rzymską. W 1133 roku uzyskał bullę papieską, która znosiła tytuł metropolii Gniezna, a diecezje polskie uzależniała odtąd od metropolii w Magdeburgu. Została ona wycofana trzy lata później przez papieża Innocentego II.

Święty jest patronem norbertanów, Antwerpii, Magdeburga, Pragi oraz kobiet w chwili połogu, przywoływany jest także w czasie burz i nawałnic, a to dlatego, że jeszcze przed przyjęciem święceń kapłańskich podobno omal nie został trafiony piorunem. Został kanonizowany w 1582 roku. Relikwie Norberta z Xanten znajdują się w klasztorze na Strahowie w Pradze, dokąd zostały sprowadzone w czasie kontrreformacji w 1627 roku.

O postaci Norberta z Xanten opowiadał gość audycji prof. Marcin Rafał Pauk z Wydziału Historii UW.

Posłuchaj
61:13 2022_05_07 23_00_27_PR2_Kryzys_wieku_średniego.mp3 Norbert z Xanten - święty, który zdegradował Gniezno (Kryzys wieku średniego/Dwójka)

***

W audycji "Kryzys wieku średniego" mediewista Łukasz Modelski i Łukasz Kozak przedstawiają najwybitniejsze dzieła epoki średniowiecza. Muzyce towarzyszą rozważania i dyskusje na temat literatury, filozofii oraz architektury wieków średnich.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Gość: prof. Marcin Rafał Pauk (Wydział Historii UW)

Data emisji: 7.05.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Jakub Świnka. Architekt odrodzenia Królestwa Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 05:40
Był najwybitniejszym politykiem Polski w XIII wieku, znany z tego, że prowadził politykę obrony polskiego Kościoła i polskiego języka przed germanizacją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chrzest Polski. Na trwale związał nasze dzieje z zachodnią Europą

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 05:55
- Bez tego aktu na pewno Polski by nie było, absolutnie nie dałoby się jej utrzymać. Sądzę, że nie przyjąć chrztu, to zostawić lukę polityczną, w którą wszystko może wejść - mówił historyk prof. Jacek Banaszkiewicz.
rozwiń zwiń