Średniowieczny kodeks rycerski

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 23:00
Właśnie ukazał się pierwszy polski przekład XIII-wiecznej "Księgi stanu rycerskiego" Rajmunda Lulla, wraz z obszernym komentarzem wprowadzającym w kulturę tamtych czasów. Tło stanowi pogranicze chrześcijańskiej Europy z muzułmańskim Wschodem. Protagonistą jest stary rycerz, który uczy młodego giermka, czym jest honor, mądrość i prawda.
Audio
  • Średniowieczny kodeks rycerski (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Merydolla/Shutterstock

Rajmund Lull to średniowieczny kataloński tercjarz franciszkański, medyk, prawnik, filozof, poeta, pisarz, twórca przysłów, wybitny logik, głęboki teolog, autor podręcznika do nawigacji, astrolog, matematyk i misjonarz. Jego bujny życiorys mógłby posłużyć za kanwę intrygującej fabuły, której historia nie kończy się wraz z jego śmiercią. Wiele jego przemyśleń i wniosków - zawartych w ponad 250 napisanych przez niego dziełach - znalazło bowiem zainteresowanie dopiero po wiekach, stając się inspiracją do nowych odkryć i rozwiązań na różnych polach ludzkiej działalności.

Gościem programu była tłumaczka "Księgi stanu rycerskiego" Rozalia Sasor.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego 

Prowadzili: Łukasz Modelski i Łukasz Kozak

Data emisji: 29.02.2020

Godzina emisji: 23.00

uk/am

Czytaj także

Moda rycerska, czyli blacha, skóra i kolczuga

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 14:30
Zbroja była wykonywana wyłącznie ze stali, pancerz - z kolczugi i skór. Podstawowa funkcja to skuteczna ochrona podczas walki, ale rycerz musiał się także dobrze prezentować.
rozwiń zwiń