Stworzenia cudowne i straszne

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 00:00
Fantastyczne bestie, dwugłowi ludzie, dziwadła - w "Kryzysie wieku średniego" porozmawialiśmy o "Liber monstrorum". To dzieło z przełomu VII i VIII wieku autorstwa anglosaskiego zakonnika. 
Potwory, fantastyczne bestie, dwugłowi ludzie, dziwadła to bohaterowie tej audycji
Potwory, fantastyczne bestie, dwugłowi ludzie, dziwadła to bohaterowie tej audycjiFoto: shutterstock.com/Refluo

Twórca zebrał w nim pochodzące z różnych źródeł przyrodniczo-etnograficzne opowieści. Całość dzieli się na trzy księgi, z których pierwsza traktuje o ludzkich monstrach, druga o egzotycznych bestiach, trzecia - najkrótsza - o wężach.

W średniowieczu powstawały bestiariusze - dzieła z gatunku literackiego należącego do tzw. literatury dydaktycznej, pisane wierszem lub prozą

Zasadniczą częścią bestiariuszy był opis zwierząt - realnych i baśniowych - do których komentarz objaśniał podstawowe dogmaty wiary i zasady etyki chrześcijańskiej.

Twórcy bestiariuszy mieli ambicje naukowe, opisywali zarówno zwierzęta faktycznie istniejące, jak i takie, których realne istnienie przyjmowano za pewnik, np. na podstawie literatury antycznej. Za egzotyczne lub rzadkie, ale jak najbardziej realne zwierzęta powszechnie uważano w średniowiecznej Europie wiwerny, smoki, gryfy, bazyliszki czy jednorożce. Wiele rzeczywistych zwierząt obdarzonych było przez autorów bestiariuszy fantastycznymi cechami lub niezwykłym wyglądem.

***

Autorzy przedstawiają najwybitniejsze dzieła epoki średniowiecza. Muzyce towarzyszyć będą rozważania i dyskusje na temat literatury, filozofii oraz architektury wieków średnich.


Posłuchaj
60:59 2022_01_15 23_00_06_PR2_Kryzys_wieku_sredniego.mp3 Stworzenia cudowne i straszne (Kryzys wieku średniego/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 15.01.2022

Godzina emisji: 23.00


Zobacz więcej na temat: średniowiecze Dwójka
Czytaj także

Antyk kontra średniowiecze

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 10:23
Potocznie przyjmuje się, że średniowiecze to zerwanie z kulturą antyczną. Tak nawet naucza się w szkołach. W "Kryzysie wieku średniego" rozmawialiśmy o tym, czy rzeczywiście cały dorobek antyku popadł na tysiąc lat w zapomnienie, a dopiero światły XVI wiek umożliwił jego odkrycie. Zastanawialiśmy się też, czy istnieje jeden antyk i jeden renesans oraz czym jest długie trwanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulinarne fantazje w średniowiecznej muzyce

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 15:13
Potrawy ze smoków, strusi, sokołów, wielorybów i pszczół. Wokół poetyckiej pomysłowości na temat jedzenia w muzyce średniowiecznej i renesansowej osnuty został najnowszy program koncertowy Ensemble Dragma. Jego liderka - Agnieszka Budzińska-Bennett - była gościem "Drogi przez mąkę".
rozwiń zwiń