Antyk kontra średniowiecze

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 10:23
Potocznie przyjmuje się, że średniowiecze to zerwanie z kulturą antyczną. Tak nawet naucza się w szkołach. W "Kryzysie wieku średniego" rozmawialiśmy o tym, czy rzeczywiście cały dorobek antyku popadł na tysiąc lat w zapomnienie, a dopiero światły XVI wiek umożliwił jego odkrycie. Zastanawialiśmy się też, czy istnieje jeden antyk i jeden renesans oraz czym jest długie trwanie.
Czy istnieje jeden antyk i jeden renesans?
Czy istnieje jeden antyk i jeden renesans?Foto: Shutterstock.com/Pushish Images

Dla wielu przedstawicieli Średniowiecza kultura antyczna miała ważne funkcje praktyczne. Zdolność czytania łaciny była niezbędna dla duchownych, a cała teologia opierała się na pismach antycznych Ojców Kościoła. W tym przede wszystkim św. Augustyna, który połączył myśl chrześcijańską z refleksją filozofów neoplatońskich.

W efekcie od swego zarania myśl chrześcijańskiego Zachodu była głęboko zakorzeniona w filozoficznych refleksjach późnego antyku. Jednocześnie od czasów Kasjodora i jego biblioteki w Vivarium największe opactwa benedyktyńskie cierpliwie kolekcjonowały kodeksy z tekstami starożytnych. Widziano w nich doskonałe podręczniki do nauki języka i kompendia wiedzy o otaczającym świecie.

Tak zwane wieki ciemnego średniowiecza (VII–VIII wiek) charakteryzowało drastyczne zmniejszenie znajomości łaciny. Ale nie oznaczało to wcale jej zupełnego wyjścia z użycia, także w kręgu świeckich elit. Znajomość, przynajmniej podstawową, pisma sugerują monety merowińskie z VII wieku. Wiele z nich jest bardzo złej jakości. Niektóre jednak są nie tylko starannie wykonane, ale też poprawność zapisu imion i godności władcy wskazuje na umiejętność posługiwania się językiem starożytnych Rzymian.

Posłuchaj
61:27 2022_01_01 22_58_42_PR2_Kryzys_wieku_sredniego.mp3 Antyk kontra średniowiecze (Kryzys wieku średniego/Dwójka) 

[źródło: zpe.gov.pl]

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 1.01.2022

Godzina emisji: 23.00


Czytaj także

Historia chorób zakaźnych. Najtragiczniejsza była dżuma, czyli "czarna śmierć"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 06:00
Historia epidemii zna wiele przypadków, w których możliwe byłoby ograniczenie liczby ofiar. Przykład grypy "hiszpanki" sprzed stu lat pokazuje, że gdyby ludzie solidarnie stosowali się do zaleceń i unikali dużych skupisk, możliwe byłoby zmniejszenie ofiar pandemii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smoki oddają hołd Jezusowi, czyli apokryfy o Nowonarodzonym

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2023 05:56
Ewangelie stosunkowo niewiele miejsca poświęcają najwcześniejszym latom życia Jezusa. Stąd już od II wieku powstawały opowieści - nieuznane przez Kościół za kanoniczne - które miały za zadanie zaspokoić ludzką potrzebę dowiedzenia się "czegoś więcej". Teksty te, w dużej mierze pełne fantazji i niesamowitości, można jednak czasami odczytać i jako ilustrację poważnych religijnych tez.
rozwiń zwiń