Nowogród Wielki, czyli początek Rusi

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2022 10:00
W audycji rozmawialiśmy o fenomenie Nowogrodu Wielkiego - średniowiecznej ruskiej republiki handlowej na miarę Wenecji. Naszym gościem był prof. Dariusz Dąbrowski.
Rycerz w średniowieczu
Rycerz w średniowieczuFoto: Shutterstock.com/ Tereshchenko Dmitry

Według kroniki Nestora Nowogród został zbudowany przez słowiańskie plemię Słowienów. Podczas audycji mówiliśmy o wyjątkowości Nowogrodu, kulturze politycznej i sztuce oraz o krwawej likwidacji przez rosyjskich carów.

Nowogród Wielki to najważniejsze obok Kijowa miasto w historii Rusi. Zgodnie z przekazem najstarszego latopisu ruskiego, jego mieszkańcy oddali się w 862 r. pod opiekę Warega Ruryka, który tutaj właśnie, w nowym grodzie (stąd nazwa), ustanowił centrum swojego władztwa. Moment ten uważa się za początek państwowości ruskiej. Pomimo że następca Ruryka, Oleg, przeniósł wkrótce stolicę do położonego na południu Kijowa, Nowogród pozostawał do XII w. największym miastem na ziemiach ruskich.

Rozwinęła się tu wtedy specyficzna forma demokracji określana przez historyków mianem "Republiki Nowogrodzkiej". O jej losach decydowało zgromadzenie obywateli miasta (kupców i bojarów), które wybierało najemnego władcę – księcia. Ciekawostką jest fakt, że o wyborze decydowała najprawdopodobniej siła głosu zgromadzonych, a w przypadku gdy okazał się on nietrafiony, delikwenta najzwyczajniej usuwano ze stanowiska. 

(opis ze strony Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie)

Posłuchaj
59:51 2022_03_26 23_00_15_PR2_Kryzys_wieku_sredniego.mp3 Nowogród Wielki, czyli początek Rusi (Kryzys wieku średniego/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Kryzys wieku średniego"

Prowadzili: Łukasz Modelski i Łukasz Kozak

Gość: prof. Dariusz Dąbrowski (historyk)

Data emisji: 26.03.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Piotr Włostowic. Średniowieczny możnowładca z rodu Łabędziów

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 10:14
Bohaterem audycji z cyklu "Kryzys wieku średniego" był Piotr Włostowic, jedna z najbardziej interesujących postaci polskiego średniowiecza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kodeks z Exeter

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 00:00
Kodeks z Exeter powstał około 970 roku. W XI wieku dzieło trafiło do katedry w Exeter dzięki pierwszemu tamtejszemu biskupowi Leofricowi. Zbiór zawiera 40 poematów oraz 96 zagadek. Co ciekawe, kodeks dopiero w XIX wieku zaczął interesować badaczy i literaturoznawców. Poetycką częścią zbioru inspirowali się także m.in. W.H. Auden, Ezra Pound i J.R.R. Tolkien.​
rozwiń zwiń