REKLAMA

Jerzy Pomianowski. Pisarz, który miał misję

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 08:00
W audycji wspominaliśmy wybitnego tłumacza literatury rosyjskiej, pisarza i publicystę, o którym Jerzy Giedroyc pisał, że "mało jest osób tak kompetentnych".
Audio
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Unuchko Veronika/Shutterstock.com

"Jerzy Pomianowski przeżył w Rosji kilka ciężkich lat (...) przybliżył nam twórczość tak wybitnych pisarzy jak Babel i Sołżenicyn. Jest również rzeczą ważną, że jego działalność łaczy się ze znajomością zachodu - był przez wiele lat wykładowcą na uniwersytetach włoskich. To pozwala mu na nadanie stosunkom polsko-rosyjskicm wymiaru ogólnoeuropejskiego, a nie lokalnego" - napisał Giedroyc o bohaterze wspomnieniowej audycji Dwójki.

Jerzego Pomianowskiego, wybitnego tłumacza, teatrologa, scenarzystę, pisarza i publicystę wspominali Stefan Bratkowski, Daniel Olbrychski, Michał Komar, Krystyna Kurczab-Redlich, Sylwia Frołow i Janusz Drzewucki.

***

Przygotował: Dorota Gacek

Goście: Stefan Bratkowski, Daniel Olbrychski, Michał Komar, Krystyna Kurczab-Redlich, Sylwia Frołow i Janusz Drzewucki.

Data emisji: 2.11.2017

Godzina emisji: 21.30

mz

Zobacz więcej na temat: Jerzy Pomianowski Dorota Gacek
Czytaj także

"To proste". Skarbnica myśli Pomianowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 16:00
- Nie chciałam zostawiać fascynujących wspomnień profesora do prywatnego użytku - mówiła w Dwójce Joanna Szwedowska, która w książce "To proste" podzieliła się opowieściami legendarnego prozaika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Pomianowski. Profesor bez polskiego garbu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 12:00
Z archiwum Polskiego Radia przypomnieliśmy nagrania głosu zmarłego 29 grudnia 2016 r. pisarza, tłumacza i publicysty, który opowiadał m.in. o swojej wolności od pewnego brzemienia.
rozwiń zwiń