Tomasz Burek. Intelektualny spacer pod prąd

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 19:00
– Pracując z nim, zobaczyłem, w jaką rutynę wpadliśmy my, nieraz młodsi od niego o 10 czy 20 lat – mówił o zmarłym 1 maja 2017 r. Tomaszu Burku poeta Krzysztof Kuczkowski.
Audio
Tomasz Burek
Tomasz BurekFoto: Igor Miszczuk

Gość Dwójki zwrócił uwagę na podstawowe cechy literaturoznawczej pracy Tomasza Burka - "głęboki namysł, cierpliwe argumentowanie, a przede wszystkim wyszukiwanie propozycji, na które nikt inny nie zwracał uwagi". – Za każdym razem byłem ciekaw tego, co Tomasz zaproponuje. Z dziesiątków rozmaitych książek wyłapywał głosy mało efektowne, ale do bólu rzetelne i autentyczne, idące pod prąd poprawnościowej sztampy – powiedział.

Wspominając Tomasza Burka, Krzysztof Kuczkowski podzielił się m.in. dwiema historiami opowiadanymi przez samego badacza - jedna z nich dotyczyła płaszcza Jerzego Putramenta, druga zaś bardzo nietypowych okoliczności pogrzebu Juliana Przybosia.

***

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: Krzysztof Kuczkowski (poeta, twórca pisma "Topos"), Antoni Libera (pisarz, tłumacz, reżyser teatralny)

Z nagrań archiwalnych: Tomasz Burek (literaturoznawca, eseista, krytyk literacki)

Data emisji: 1.11.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/ac

Czytaj także

Wspomnienie Tomasza Burka. "Pisząc o literaturze uprawiał też krytykę społeczną"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 18:38
Eseista, krytyk literacki, historyk literatury polskiej, ale również wybitny erudyta, a także wrażliwy i skromny człowiek. 1 maja zmarł w Pruszkowie Tomasz Burek, jeden z najbardziej zasłużonych badaczy rodzimej literatury. Jego życie i dorobek naukowy wspominał w Polskim Radiu 24 krytyk literacki prof. Maciej Urbanowski.
rozwiń zwiń