"Na początku był krzyk". Muzyka przez tysiąclecia

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 15:00
O historii muzyki, która w ciągu wielu wieków ze społecznej działalności użytkowej zamieniła się w sztukę, opowiadał w swoim kolejnym wykładzie prof. Krzysztof Lipka.
Audio
  • "Na początku był krzyk". Muzyka przez tysiąclecia (Wszechświat na pięciolinii/Dwójka)
Muzyka starożytnego Egiptu, choć powstała tysiące lat temu, była już na bardzo zaawansowanym poziomie
Muzyka starożytnego Egiptu, choć powstała tysiące lat temu, była już na bardzo zaawansowanym poziomieFoto: ketrin1407/flickr/cc by 2.0

– Uważam, że muzyka w swym najpierwotniejszym kształcie jest znacznie wcześniejsza od pierwotnego języka, nie mówiąc już o kolektywnym działaniu przy pracy – mówił muzykolog. Jednak prapoczątki muzyki toną w pomroce dziejów i nie możemy dziś stwierdzić, jak było naprawdę. – Jedno jest pewne. Muzyka powstała z pobudek funkcjonalnych. Nic bowiem, co jest bezużyteczne, nie powstaje, szczególnie w pierwotnym etapie ludzkości – tłumaczył.

Muzyka zrodziła się więc z konieczności. – Długo musiała służyć do różnych celów, zanim okazała się sztuką, a potem sztuką piękną, pojmowaną estetycznie – powiedział prof. Krzysztof Lipka.

Ilustrując omawiane kwestie najpiękniejszymi przykładami muzycznymi, muzykolog zaprezentował różne poglądy na muzykę od antyku po czasy współczesne. Przedstawił także własną definicję muzyki, zastanawiając się, jak w jej perspektywie umieścić słynne "4'33"" Johna Cage'a, czyli utwór, który składa się wyłącznie z ciszy.

***

Tytuł audycji: Wszechświat na pięciolinii (w cyklu "Rozmowy o muzyce"

Prowadzi: prof. Krzysztof Lipka

Data emisji: 8.02.2016

Godzina emisji: 19.30

mc/bch

Czytaj także

Wszechświat na pięciolinii: muzyka i kosmos

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 11:00
W poniedziałkowy wieczór Krzysztof Lipka przypomni, jak i dlaczego w różnych epokach wiązano muzykę z kosmosem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmos brzmi miłością już od Arystotelesa

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 11:00
W audycji "Wszechświat na pięciolinii" Krzysztof Lipka opowiedział o filozoficznych i naukowych rozważaniach na temat związkach muzyki, kosmosu i miłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieoczywista muzyka bożonarodzeniowa

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 14:31
W audycji "Wszechświat na pięciolinii" Krzysztof Lipka przygotował dla Państwa kilka muzycznych zaskoczeń związanych ze świętami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczne pochodzenie instrumentów

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 11:00
W kolejnej audycji z cyklu "Wszechświat na pięciolinii" Krzysztof Lipka opowiadał o instrumentach związanych z kosmosem.
rozwiń zwiń