Barbara Hesse-Bukowska. Wielki talent, niezwykła skromność...

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 17:00
W grudniu zeszłego roku odeszła jedna z najwybitniejszych polskich pianistek. Barbarę Hesse-Bukowską wspominaliśmy w audycji "Chopin osobisty"
Audio
  • Barbara Hesse-Bukowska. Wielki talent, niezwykła skromność... (Chopin osobisty/Dwójka)
Barbara Hesse-Bukowska (zdjęcie z lat 70.)
Barbara Hesse-Bukowska (zdjęcie z lat 70.) Foto: PAP/CAF- Dionizy Gładysz

Prowadząca audcyję Róża Światczyńska przedstawiła między innymi archiwalne nagranie, w którym laureatka Konkursu Chopinowskiego z roku 1949 przywoływała atmosferę i kulisy tamtych pamiętnych zawodów... - W dalszym ciągu nie rozumiem, jakim cudem dostałam drugą nagrodę; jak ja musiałam grać… - wspominała Barbara Hesse-Bukowska w rozmowie z Anną Skulską.

W trakcie Konkursu Chopinowskiego w roku 1949 jego uczestnicy występowali na scenie za drewnianą żaluzją. Byli widoczni dla publiczności, ale festiwalowe jury w swej ocenie musiało kierować się tylko i wyłącznie słuchem. - Grałam pierwszego dnia jako druga. Jury na początku konkursu z reguły jest dosyć powściągliwe w ocenie. Nie wiem, co ich tak zachwyciło, że tak wysoką punktację dostałam. Gdy mnie później zobaczyli, nie chcieli uwierzyć, że to ja grałam - wspominała pianistka.

Barbara Hesse-Bukowska została wówczas laureatką II nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W trakcie swojej kariery zdobyła również V nagrodę Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Marguerite Long i Jacquesa Thibaud w Paryżu oraz Prix Chopin za wykonanie utworów Fryderyka Chopina (1953). W kolejnych dekadach brała udział w festiwalach międzynarodowych w Dubrowniku, Dusznikach, Gaming, Gandawie, Pradze, Warszawie czy Wiedniu. Odbyła kilka tournées koncertowych w charakterze solistki Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie (m.in. Niemcy, Austria, Francja) oraz Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W 1962 otrzymała "International Music Award. The Harriet Cohen Piano Medal” dla najlepszego pianisty roku. Jej gra odznaczała się wrażliwością, umiejętnością oddania stylu wykonywanych dzieł i błyskotliwością pianistyczną.

W audycji "Chopin osobisty" wybitną chopinistkę wspominał także krytyk muzyczny Józef Kański. A Róża Światczyńska przywołała także postać zmałrego w tym roku profesora Jana Ekiera, redaktora naczelnego Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. W archiwalnych nagraniach usłyszeliśmy także profesora Mieczysława Tomaszewskiego.

mm, ac

Czytaj także

Profesor Jerzy Żurawlew – w 30. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 09:51
Bohaterem środowych "Słów po zmroku" będzie wybitny pedagog, pomysłodawca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopinowscy laureaci: Marta Sosińska-Janczewska

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 16:00
Gawęda laureatki III nagrody na Konkursie Chopinowskim z 1965 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopinowscy laureaci: Adam Harasiewicz

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 13:00
Gawęda zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego z 1955 roku.
rozwiń zwiń