Kanoniczne interpretacje Artura Rubinsteina

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 13:21
Bohaterem audycji był pianista, którego interpretacje chopinowskie wciąż wyznaczają najwyższe standardy artystyczne i ścisły kanon światowej chopinistyki.
Audio
Artur Rubinstein podczas 10. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień
Artur Rubinstein podczas 10. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska JesieńFoto: PAP/CAF

Szymon Nehring 1200.jpg
Nehring po zwycięstwie w Tel Awiwie: to mój ostatni konkurs

W poniedziałek (14.10) w Łodzi - rodzinnym mieście wielkiego artysty - rozpocznie się VI Festiwal Pianistyczny jego imienia. Wystąpią na nim m.in. laureaci głównych nagród Międzynarodowego Konkursu im Rubinsteina w Tel-Awiwie, Rosjanin Sergei Tarasov oraz jedyny polski zwycięzca Konkursu w roku 2017, wyróżniony także na ostatnim Konkursie Chopinowskim, Szymon Nehring.

Zagrają także młodzi Polacy przygotowujący się do przyszłorocznego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, Kamil Pacholec i Piotr Alexewicz. Podczas trwającego sześć dni festiwalu zaplanowano około 50 ciekawych wydarzeń związanych z osobą Artura Rubinsteina oraz życiem muzycznym Łodzi, w tym wystawę fotografii córki pianisty Ewy Rubinstein, która będzie gościem specjalnym festiwalu.

Z udziałem Ewy Rubinstein otwarta zostanie także wystawa o Arturze i Neli Rubinstein, prezentowana od wtorku 22 października na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie ( Artur Rubinstein był doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Warszawie).

W audycji "Chopin osobisty" przypomnieliśmy kanoniczne interpretacje Artura Rubinsteina, m.in Poloneza fis-moll op. 44 oraz Poloneza As-dur op. 53, Fantazję f-moll  op. 49 i Koncert f-moll op. 21.

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty 

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 13.10.2019

Godzina emisji: 14.00

bch

Czytaj także

Artur Rubinstein na urodziny. Część druga

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 16:00
W "Chopinie osobistym" po raz kolejny spotkaliśmy się z chopinowskimi wykonaniami wybitnego pianisty, który urodził się 28 stycznia 1887 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nehring po zwycięstwie w Tel Awiwie: to mój ostatni konkurs

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 11:45
- Sytuacja, w której zbiera się iluś jurorów i ze średniej ich głosów wyciągany jest zwycięzca konkursu, nie ma nic wspólnego z muzyką - mówił w Dwójce zwycięzca Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie.
rozwiń zwiń