Artur Rubinstein gra Chopina w Carnegie Hall

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 17:00
W audycji "Chopin osobisty" za nami drugie spotkanie z Arturem Rubinsteinem, którego 135. rocznica urodzin minęła 28 stycznia. 
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: materiały promocyjne

Po wspomnieniach z Łodzi, gdzie w 1975 roku wielki pianista po raz ostatni koncertował w Polsce, posłuchaliśmy fragmentów jego sensacyjnych recitali z nowojorskiej Carnegie Hall.

Wybór utworów Chopina granych przez Rubinsteina w tej legendarnej sali, zarejestrowany w ostatnich miesiącach 1961 roku i wydany na płycie dopiero po 50 latach, to jedno z najbardziej ekscytujących nagrań w dyskografii Rubinsteina.

***

28 stycznia 1887 roku urodził się Artur Rubinstein, wybitny polski pianista pochodzenia żydowskiego, uważany za jednego z największych wirtuozów XX wieku.

Zasłynął szczególnie jako popularyzator muzyki Fryderyka Chopina oraz Karola Szymanowskiego, z którym się przyjaźnił. Większą część życia spędził w podróżach po świecie, ale zawsze pamiętał o ojczyźnie i chętnie do niej wracał. W 1939 roku wyjechał z Polski i osiedlił się w Stanach Zjednoczonych.

W trakcie II wojny światowej w Holokauście zginęła większość jego rodziny, która pozostała w Polsce. Artur Rubinstein w akcie protestu po zakończeniu wojny już nigdy nie zagrał koncertu w Niemczech.

W 1945 roku zaprotestował przeciwko nieobecności Polski na zgromadzeniu założycielskim Organizacji Narodów Zjednoczonych i w geście sprzeciwu odegrał na fortepianie "Mazurka Dąbrowskiego".

- Powiedziałem, że w tej sali, w której urządzi się przyszłość świata, brakuje mi chorągwi polskiej, za którą walczyliście. Ja tego nie mogę tolerować, dlatego zagram hymn Polski i proszę o powstanie - wspominał w rozmowie z Radiem Wolna Europa w 1982 roku. - To jeden z momentów, z których jestem dumny.


Posłuchaj
59:13 2022_02_06 15_59_58_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Artur Rubinstein gra Chopina w Carnegie Hall (Chopin osobisty/Dwójka)

 

Dopiero w 1958 roku po raz pierwszy odwiedził Polskę po II wojnie światowej i zagrał kilka koncertów. W Archiwum Polskiego Radia znajduje się nagranie rozmowy z Arturem Rubinsteinem, przeprowadzonej podczas tej wizyty.

Na każdym koncercie dałem całe moje serce publiczności warszawskiej, którą zawsze ubóstwiałem. Chciałem podziękować wszystkim, którzy mnie ciągle obrzucali pięknymi kwiatami. Nigdy tego nie zapomnę i wrócę jak najszybciej do mojej ukochanej Warszawy - mówił Artur Rubinstein po koncercie.

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 6.02.2022

Godzina emisji: 16.00


Czytaj także

Kanoniczne interpretacje Artura Rubinsteina

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 13:21
Bohaterem audycji był pianista, którego interpretacje chopinowskie wciąż wyznaczają najwyższe standardy artystyczne i ścisły kanon światowej chopinistyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

135. rocznica urodzin Artura Rubinsteina

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 14:05
W piątek 28.01 minęła 135. rocznica urodzin Artura Rubinsteina. Z tej okazji w audycji "Chopin osobisty" sięgnęliśmy do nagrań koncertowych wielkiego pianisty, przypominając jego związki m.in. z rodzinną Łodzią.
rozwiń zwiń