Pamięci prof. Mieczysława Tomaszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 12:12
Specjalne wydanie audycji poświęciliśmy postaci zmarłego 14 stycznia wybitnego znawcy muzyki Chopina, który zmienił oblicze polskiej i światowej chopinologii. 
Audio
  • Pamięci prof. Mieczysława Tomaszewskiego (Chopin osobisty/Dwójka)
Mieczysław Tomaszewski
Mieczysław TomaszewskiFoto: PAP/Jakub Kamiński

Prof. Mieczysław Tomaszewski był autorem wielu cennych publikacji poświęconych kompozytorowi, w tym pomnikowej monografii "Chopin. Człowiek, dzieło, rezonans" ( Poznań, 1998), a także niezapomnianych audycji realizowanych dla Programu 2 Polskiego Radia ( "Słuchając Chopina", "Fryderyka Chopina dzieła wszystkie").

"Chopin w swojej "Metodzie gry fortepianowej" pisał, że muzyka jest wyrazem wzruszeń, uczuć i wrażeń. Tak ją traktował i my powinniśmy traktować ją tak samo. Dopiero wtedy będziemy mieć szansę zbliżenia się do jego utworów" - mówił profesor Mieczysław Tomaszewski w wywiadzie dla Programu 2, nagranym w Krakowie z okazji swych 80-tych urodzin. To także motto audycji, w której zabrzmiały utwory Chopina w ulubionych interpretacjach Profesora, a także jego refleksja o współpracy z radiową Dwójką i miłości nie tylko do muzyki klasycznej.

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty 

Prowadzi: Róża Światczyńska

Data emisji: 20.01.2019

Godzina emisj: 16.00

mko

Czytaj także

Mieczysław Tomaszewski. Pan od Chopina i pieśni

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 23:00
– Dzięki Dwójce nieznajomi ludzie zatrzymywali mnie na ulicy, dziękując za audycję – tak swoją współpracę z Polskim Radiem wspominał wybitny chopinista Mieczysław Tomaszewski.
rozwiń zwiń