Chopin z Charkowa i Kijowa

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 17:00
W tym wydaniu audycji "Chopin osobisty" zaprezentowaliśmy chopinowskie interpretacje dwojga znakomitych pianistów młodego pokolenia wywodzących się z Ukrainy: najlepszej półfinalistki Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku - urodzonej w Charkowie Dinary Klinton, a także zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu im. Van Cliburne'a w 2013 roku - pochodzącego z Kijowa Vadyma Kholodenki.
Dinara Klinton
Dinara KlintonFoto: W. Grzędziński/NIFC

Oboje koncertowali w Polsce m.in. na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach oraz festiwalu "Chopin i jego Europa", a dziś odnoszą międzynarodowe sukcesy.

W wykonaniu Dinary Klinton i Vadyma Kholodenki zabrzmiały wybrane nokturny, polonezy i etiudy Chopina oraz Barkarola Fis-dur op. 60.

Dinara Klinton została wymieniona przez International Piano Magazine wśród najbardziej obiecujących i uznanych pianistów w wieku do 30 lat.  

Vadym Kholodenko dał pierwsze koncerty w wieku 13 lat w USA, Chinach, na Węgrzech i w Chorwacji. W 2005 roku przeniósł się do Moskwy, by studiować w Moskiewskim Konserwatorium Państwowym pod kierunkiem prof. Very Gornostajewej. 

***

Chopin w porze niedzielnego obiadu? Sądząc po Państwa zainteresowaniu, każdy czas jest dobry, by słuchać jego muzyki. W tej audycji kluczem jest jednak słowo "osobisty".

Osobisty wybór osobistych interpretacji. Nagrania z radiowego archiwum i najświeższe premiery płytowe, portrety legendarnych chopinistów i współczesne tendencje w wykonawstwie. Próba odpowiedzi na pytania o źródła tzw. chopinowskiego stylu i o to, jak zmienia się sposób odczytania muzyki Chopina w XXI wieku. A w tle - zapowiedzi wydarzeń muzycznych, rozmowy, zagadki i nagrody...


Posłuchaj
59:48 2022_02_27 15_59_32_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Chopin z Charkowa i Kijowa (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 27.02.2022

Godzina emisji: 16.00


Czytaj także

Artur Rubinstein gra Chopina w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 11:10
Po spotkaniach z Arturem Rubinsteinem w Łodzi i Nowym Jorku, tym razem towarzyszyliśmy pianiście w Moskwie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martha Argerich - finałowy występ na Konkursie Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 17:00
Na początku roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina opublikował płytę przypominającą rywalizację dwojga laureatów głównych nagród VII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 1965 roku.
rozwiń zwiń