Chopin na cztery wiolonczele

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 17:00
Tę audycję wypełniły brzmienia kameralne, głównie z udziałem wiolonczeli, a właściwie aż czterech wiolonczel. Była to prezentacja Chopinowskiego albumu Polish Cello Quartet - jednego z naszych czołowych zespołów kameralnych, który tworzą czterej znakomici wiolonczeliści: Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta i Adam Krzeszowiec.
Zapraszamy na niezwykłe wydanie muzyki Chopinowskiej - w wersji na cztery wiolonczele
Zapraszamy na niezwykłe wydanie muzyki Chopinowskiej - w wersji na cztery wiolonczeleFoto: shutterstock.com/azazello photo studio

Płyta zatytułowana "Chopin Project", wydana przez Narodowe Forum Muzyki pod patronatem Dwójki, miała swoją polską premierę 17 listopada. Album przynosi serię nowych opracowań utworów Fryderyka Chopina, autorstwa Sabiny Meck, Piotra Mossa i Leszka Kołodziejskiego.

- Oddajemy w Państwa ręce album z transkrypcjami utworów kompozytora bliskiego naszym sercom - piszą muzycy zespołu w tekście zamieszczonym w albumie. - Od zawsze chcieliśmy usłyszeć twórczość fortepianową Fryderyka Chopina w odsłonie wiolonczelowej, a inspiracją dla nas były opracowania Auguste’a Franchomme’a i nagrania kwartetu wokalnego Novi Singers.

Nadzwyczajna śpiewność i emocjonalność, w naszym odczuciu, wyróżniają muzykę Chopina w sposób szczególny. Z uwagi na idiomatyczne podobieństwo wiolonczeli do głosu ludzkiego ośmieliliśmy się zrealizować ten projekt - jeden z najbardziej szalonych i oryginalnych w naszej karierze. Praca nad Chopinowskim repertuarem była dla nas wspaniałą artystyczną przygodą. Z radością dzielimy się z Państwem jej rezultatami. (Polish Cello Quartet)

W programie tego kameralnego spotkania z Chopinem także jego młodzieńcze Trio fortepianowe g-moll opus 8 w alternatywnej wersji na fortepian, altówkę i wiolonczelę. Album NIFC przynosi interpretację pianisty Szymona Nehringa, altowiolisty Ryszarda Groblewskiego i wiolonczelisty Marcina Zdunika.


Posłuchaj
59:14 2023_11_26 15_59_42_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Chopin na cztery wiolonczele (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 26.11.2023

Godzina emisji: 16.00

mgc/ans

Czytaj także

Claudio Arrau - drugie i trzecie spotkanie z legendą pianistyki z Chile

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 17:15
6 lutego minęła 120. rocznica urodzin Claudia Arraua, legendarnego chilijsko-amerykańskiego pianisty. Róża Światczyńska poświęciła mu cykl trzech audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Camille Thomas - błyskotliwa kariera wiolonczelistki

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2023 17:00
Bohaterką tego wydania audycji z cyklu "Chopin osobisty" była znakomita francusko-belgijska solistka młodego pokolenia - Camille Thomas. 
rozwiń zwiń