Camille Thomas - błyskotliwa kariera wiolonczelistki

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2023 17:00
Bohaterką tego wydania audycji z cyklu "Chopin osobisty" była znakomita francusko-belgijska solistka młodego pokolenia - Camille Thomas. 
Camille Thomas
Camille ThomasFoto: CHRISTIAN HARTMANN/Reuters/Forum

Camille Thomas znana jest jako pierwsza w historii wiolonczelistka, która podpisała kontrakt z Deutsche Grammophon. W imponującym tempie rozwija międzynarodową karierę. Wśród dyrygentów, z którymi pracowała, są Paavo Järvi, Mikko Franck, Marc Soustrot, Darrell Ang, Kent Nagano, Stéphane Denève. Grała m.in. z Niemiecką Orkiestrą Kameralną w Bremen, orkiestrą Akademii Świętej Cecylii, Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Narodową w Bordeaux.

Płyta "Voice of Hope" została nominowana do niemieckiej nagrody OPUS KLASSIK w aż 4 kategoriach: nagranie premierowe utworu (koncert wiolonczelowy Fazila Saya), videoclip, płyta na instrument solo oraz instrumentalista roku.

Młoda artystka była bardzo aktywna w okresie pandemii, nagrywając klasyczne dzieła wiolonczelowe w pustych wnętrzach muzeów Paryża i okolic - filmiki z tymi wykonaniami zdobywały tysiące odsłon na portalach społecznościowych.

Francusko-belgijska wiolonczelistka, która od czerwca 2021 roku była związana z Filharmonią Łódzką w formie rezydencji artystycznej, w piątek 23.06 zakończyła współpracę z łódzką instytucją koncertem pod dyrekcją Pawła Przytockiego, na którym wraz ze skrzypaczką Rosanne Philippens wykonała Koncert podwójny a-moll Johannesa Brahmsa

[korzystano z materiałów Filharmonii Łódzkiej]

Posłuchaj
59:39 2023_06_25 16_00_14_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Camille Thomas - błyskotliwa kariera wiolonczelistki (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 25.06.2023

Godzina emisji: 16.00

pg/mo

Czytaj także

"Miłość Poety" - muzyka Schumanna i poezja Heinego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 19:20
Zapraszamy do obejrzenia koncertu, dzięki któremu mogliśmy na nowo odkryć związek między słowem i muzyką. Koncert wypełniony był pieśniami z cyklu "Miłość poety", będącymi połączeniem muzyki Roberta Schumanna z liryką Heinricha Heinego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Lenczowski: album "Unicorn" to jeden wielki eksperyment

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 10:00
- Przy nagrywaniu swoich płyt mam pewne założenia, których staram się trzymać, każdy kolejny album ma być reakcją na poprzedni. Do nagrania ostatniej solowej płyty przygotowywałem się trzy lata, a samo jej nagranie trwało cztery godziny - mówił w Dwójce wiolonczelista Krzysztof Lenczowski.
rozwiń zwiń