W poszukiwaniu radia artystycznego – jubileusz Jerzego Tuszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 17:30
Radio powinno zachować swój odrębny charakter w czasach zdominowanych dyktatury kultury obrazkowej - uważa Jerzy Tuszewski.
Audio

Jerzy Tuszewski jest nie tylko dziennikarzem i dokumentalistą, ale też dramaturgiem, reżyserem radiowym i teatralnym, realizatorem filmów dokumentalnych, wcześniej był krytykiem muzycznym i filmowym. W "Słowach po zmroku" opowiadał o trwającym już prawie 60 lat, zapisywaniu spotkań ze znanymi ludźmi kultury, o poszukiwaniu nowych form radiowych, przybliżaniu osiągnięć radia artystycznego na świecie i o uczestnictwu w europejskich sympozjach Unii Radiowej. W audycji z Jerzym Tuszewskim rozmawiali Wacław Tkaczuk, poeta, krytyk literacki, i Piotr Moss – kompozytor.

Współpracę z Polskim Radiem rozpoczął w 1955 roku,  a dziesięć lat później zaczął pracę jako etatowy reżyser.  Od 1976 roku Jerzy Tuszewski współpracuje z licznymi rozgłośniami zagranicznymi (m.in. w Berlinie, Brukseli, Budapeszt, Helsinkach, Paryżu, Pradze i Rzymie) Przez kilkanaście lat w Programie 2 Polskiego Radia prowadził Studio Form Dokumentalnych. W latach 90. był inicjatorem i szefem artystyczno-programowym trzech sesji Międzynarodowego Forum Sztuki Radiowej MACROPHON.

Jerzy Tuszewski swą działalność dokumentalną i reporterską nazywa twórczością, podkreśla tym samym jej literackość. Ubolewa nad tym, że dziś radio stało się bardzo niszowe i być może grozi mu całkowita marginalizacja. Nie sądzi jednak, że przystępność przekazu jest dążeniem, które radio powinno sobie obrać za cel - przeciwnie - powinno za wszelką cenę zachować autonomiczność we współczesnej kulturze, zdominowanej przez media wizualne.

W audycji można usłyszeć również fragmenty słuchowiska dokumentalnego "Festung Breslau – czyli liryczna pamiątka po tragicznym mieście nad Odrą", w którym Jerzy Tuszewski buduje opowieść o dramacie Wrocławia i jego mieszkańców podczas II wojny światowej. Innego rodzaju dziełem radiowym jest słuchowisko dokumentalne poświęcone poecie awangardy G. Apollinaire’owi zatytułowane "Apollinairia czyli Radio Kalligram o poecie trzech Ojczyzn".

Audycję przygotowała Bożena Markowska.

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Czytaj także

Animator muzyki

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 13:00
Na rozmowę o Piotrze Perkowskim - kompozytorze, pedagogu i organizatorze życia muzycznego zaprosiła Anna Skulska.
rozwiń zwiń