Wokół "Pułapki" Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 11:15
Porównanie dramatu o Franzu Kafce z powstałą na kanwie sztuki Różewicza operą Zygmunta Krauzego. Gościem audycji jest Maria Dębicz, znawczyni twórczości Różewicza.
Audio

Maria Dębicz, historyk teatru, przez wiele lat związana była z Teatrem Polskim we Wrocławiu jako kierownik literacki tej sceny. Jest też autorką scenariuszy filmów dokumentalnych o Tadeuszu Różewiczu, a w ostatnim wydaniu "Kartoteki" i "Kartoteki rorzuconej" Wydawnictwa Literackiego - autorką Kalendarium recepcji tej sztuki. Specjalnie dla "Zakładki literackiej" audycji Maria Dębicz przygotowała takie Kalendarium dotyczące "Pułapki" – dramatu poświęconego Franzowi Kafce. "Pułapka" nie stanowi oczywiście rozpisanej na role opowieści o biografii Kafki. Posiłkując się faktami z życia pisarza, przywołując jego skłębiony, ciemny świat myśli, Różewicz opowiada przede wszystkim o człowieku-artyście, o kimś, kto nie potrafi odnaleźć swojego miejsca w życiu, w świecie. O człowieku, który tkwi w pułapce.

Maria Dębicz opowiada o ciekawych i zaskakujących inscenizacjach w teatrach dramatycznych przez aktorów różnych pokoleń, a wszystko po to, by przygotować nas na wersję operową dramatu Tadeusza Różewicza, której premiera odbyła się 17 grudnia w Operze Wrocławskiej.

Audycja Iwony Malinowskiej.

20 grudnia (wtorek), godz. 14:30

Czytaj także

Pułapka we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 11:21
W sobotę, 17 grudnia, Opera Wrocławska wystawi premierową "Pułapkę" na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowa premiera operowej "Pułapki" Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2011 15:18
Co łączy Tadeusza Różewicza, Zygmunta Krauzego, Grzegorza Jarzynę i... Franza Kafkę? Spektakl w Operze Wrocławskiej - pierwsza w historii tego typu adaptacja dzieła wielkiego poety.
rozwiń zwiń