Światowa premiera operowej "Pułapki" Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2011 15:18
Co łączy Tadeusza Różewicza, Zygmunta Krauzego, Grzegorza Jarzynę i... Franza Kafkę? Spektakl w Operze Wrocławskiej - pierwsza w historii tego typu adaptacja dzieła wielkiego poety.
Audio
  • Ewelina Pietrowiak i Zygmunt Krauze o operowej "Pułapce"

W 1949 roku Różewicz zaczął pisać szkice "Śladami Kafki". Tekstu nigdy nie dokończył, ale do tajemniczej postaci praskiego pisarza wrócił pod koniec lat 70., tworząc dramat "Pułapka" - głównym bohaterem tej niejednoznacznej historii jest właśnie autor "Procesu".

"Pułapka" nie stanowi oczywiście rozpisanej na role opowieści o biografii Kafki. Posiłkując się faktami z życia pisarza, przywołując jego skłębiony, ciemny świat myśli, Różewicz opowiada przede wszystkim o człowieku-artyście, o kimś, kto nie potrafi odnaleźć swojego miejsca w życiu, w świecie. O człowieku, który tkwi w pułapce.

- Franz wpada w wiele pułapek - opowiadała w Dwójce Ewelina Pietrowiak, reżyserka spektaklu. - Pułapką są kobiety, ciało, żydowska kondycja, jego miejsce w społeczeństwie, dom rodzinny (Kafka do 36. roku życia mieszkał z rodzicami), moment historyczny - mówiła twórczyni wrocławskiej adaptacji, podkreślając, jak pojemnym znaczeniowo tekstem, otwartym na wielość odczytań, jest dramat Różewicza. Dodajmy, że autorem libretta do operowej "Pułapki" jest Grzegorz Jarzyna - znany i ceniony twórca teatralny, szef warszawskiego Teatru Rozmaitości.

Muzykę do nowej opery skomponował Zygmunt Krauze - kompozytor, pianista i zasłużony promotor muzyki współczesnej, autor wielu dzieł, w tym kilku oper, m.in. przygotowywanej wraz z Jarzyną Gombrowiczowskiej "Iwony, księżniczki Burgunda". - Zajmuję się takimi tekstami, które przede wszystkim mają w sobie poezję, a jednocześnie wyrażają coś ważnego w sensie ludzkim - mówił ompozytor w rozmowie z Grzegorzem Chojnowskim.

Tadeusz
Tadeusz Różewicz na okładce "Nauki chodzenia". Biuro Literackie, Wrocław 2007.

 

"Pułapka" Zygmunta Krauzego według Tadeusza Różewicza w Operze Wrocławskiej będzie z pewnością jednym z najciekawszych wydarzeń Roku Tadeusza Różewicza, znakomitego polskiego poety i jednocześnie wrocławianina, obchodzącego jubileusz 90-lecia. Premiera już dziś.

Patronat nad tym wydarzeniem objął Program Drugi Polskiego Radia.

Czytaj także

Tadeusz Różewicz: poeta w samym środku życia

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 12:00
- Być w środku, to znaczy nie włączać się, ale rozpoznawać proces. To jest szara strefa. Jak ktoś chce być szary, to najlepiej obserwuje, bo sam jest trudny do zauważenia - opowiada redaktor, pracujący z Tadeuszem Różewiczem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Różewicz i przyjaciele

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 17:07
Oni uczyli go malować i gotować jajka na miękko, on pisał do nich setki zabawnych listów. Posłuchaj o przyjaźni Tadeusza Różewicza, Jerzego Nowosielskiego i prof. Mieczysława Porębskiego.
rozwiń zwiń