Pisarze w Dwójce: Bogdan Ostromęcki

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 16:48
Z okazji jubileuszu naszego programu przypominamy sylwetki pisarzy, którzy pracowali w Polskim Radiu, a ich audycje, słuchowiska i utwory prezentowane były na antenie Dwójki.
Audio
Bogdan Ostromęcki - zdjęcie z okładki wyboru jego poezji z 1975 r., Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Bogdan Ostromęcki - zdjęcie z okładki wyboru jego poezji z 1975 r., Ludowa Spółdzielnia WydawniczaFoto: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza

Dzisiejszą audycję poświęciliśmy Bogdanowi Ostromęckiemu - zmarłemu w 1979 roku poecie, eseiście, tłumaczowi, edytorowi (redaktorowi trzytomowej antologii poezji religijnej "każdej nocy, każdego dnia"), który był także autorem słuchowisk.

W Polskim Radiu pracował od 1950 do 1976 roku. Słuchaczom Programu II przybliżał poezję polską i światową oraz sylwetki jej twórców. Był jednym z autorów cyklicznych audycji literackich: "Szkic do portretu", "Poezja i muzyka", "Poeta i jego świat". Przygotowywał także słuchowiska dla radiowego "Teatru Poezji".

O Bogdanie Ostromęckim opowiadali Krzysztof Karasek oraz syn poety - Tomasz. Przypomnnielismy również wspomnienia Ludmiły Marjańskiej, Janiny Titkow, Marii Flisowskiej i Stanisława Żesławskiego nagrane w 1980 roku oraz fragmenty archiwalnych programów Bogdana Ostromęckiego. 

Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.


Czytaj także

75-lecie Programu II Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2012 12:45
1 marca radiowa Dwójka będzie obchodzić 75. urodziny. Z tej okazji zaplanowaliśmy wiele wyjątkowych audycji, koncertów oraz niespodzianek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Terlecki. Radio i literatura

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 16:48
- Bardzo sobie cenię możliwość dotarcia do słuchacza (co prawda anonimowego), który często skazany jest na przeżywanie samotności - wyznawał wybitny pisarz Władysław Terlecki,przez wiele lat związany z Dwójką.
rozwiń zwiń