Wojskowy Algierczyk podbija świat

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 14:35
Urodził się na Saharze. W armii spędził 36 lat. Swoje teksty wydawał pod pseudonimem kobiecym. Mieszka we Francji, wypowiada się o Palestynie, Iraku, o swojej ojczyźnie. Warto go posłuchać.
Audio
Yasmina Khadra
Yasmina KhadraFoto: Dinkley/Wikimedia, lic. CC

Swoją prawdziwą tożsamość ujawnił dopiero w 2001 roku, gdy wystąpił z wojska i udał się na emigrację do Francji. Wcześniej Mohammed Moulessehoul pisał swoje książki ukrywając się za pseudonimem kobiety – swojej żony. Świat zna go zatem jako Yasmina Khadra.
– Już najwyższy czas, by moi pobratymcy zastanowili się nad statusem kobiety – mówił w Dwójkowej audycji ten ceniony algierski pisarz, autor takich książek jak "Kuzynka K" czy "Zamach". Yasmina Khadra opowiadał o swoim pochodzeniu ("urodziłem się na algierskiej Saharze, ale miałem szczęście urodzić się w pokoleniu poetów"), o długich latach spędzonych w wojsku ("nie żałuję tego czasu"), o ostatnich wstrząsach politycznych w Afryce Północnej, o ambiwalentnym stosunku do swojej ojczyzny, do której chce wrócić.  
Wśród tematów tej interesującej rozmowy również: spojrzenie pisarza na kwestie bliskowschodnie ("Palestyna to nie terroryzm, a dramat ludzki") czy też komentarz do problemów, nie tylko francuskich, z emigrantami ("integracja to tak naprawdę dezintegracja").
W audycji, do której wysłuchania zapraszamy, również opowieść Małgorzaty Szczurek z wydawnictwa Karakter o twórczości pisarzy z Maghrebu, a przede wszystkim: marokańskiego autora mieszkającego we Francji - Tahara Ben Jallouna.
Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.

Czytaj także

Z miłości do kobiet przyjął imię i nazwisko żony

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 13:00
- Zawsze twierdziłem, że kobiety są bardziej odważne od mężczyzn i mają szerokie spojrzenie na świat – mówił w Czwórce Mohammed Moulessehoul, algierski pisarz lepiej znany jako Yasmina Khadra.
rozwiń zwiń