Zjawisko spod wschodnich granic

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 13:45
Na samym krańcu Polski, na jej północno-wschodnich rubieżach, znajdziemy miejsce szczególne. Tu przekracza się granice, tu buduje się mosty.
Audio
  • Z Dorotą i Łukaszem Galuskami rozmawia Joanna Szwedowska
Zaduszki
Zaduszki Foto: dzięki uprzejmości Ośrodka "Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów" w Sejnach

Azja, Bałkany, Białostocczyzna, Białoruś, cyganika, Czesław Miłosz, edukacja międzykulturowa, grupy etniczne i narodowe, judaizm, Litwa, Białoruś, Inny – to tylko niektóre z "tematów pogranicza" poruszanych w Ośrodku "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" w Sejnach. Ta wyjątkowa instytucja kultury, powstała z inicjatywy Krzysztofa Czyżewskiego, swoją działalność rozpoczęła w 1991 roku.
– Przywykliśmy, że w instytucjach kultury się bywa, natomiast tutaj, przyjeżdżając do Sejn, mogliśmy  doświadczyć czegoś innego – mówiła w Dwójkowej "Zakładce literackiej" Dorota Galuska, autorka (wraz z swoim mężem Łukaszem) nowo wydanej książki "Pogranicze. O odradzaniu się kultury". – Pisanie tej książki zrodziło się z uważności na to, co dzieje się dziś w kulturze, a może i z sprzeciwu wobec tego, co proponują dziś instytucje kultury. One przede wszystkim organizują i upowszechniają kulturę, a nie praktykują pewnych idei, co jest charakterystyczne dla Pogranicza – podkreślała Dorota Galuska.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o tej pierwszej monografii Pogranicza. Z autorami książki rozmawiała Joanna Szwedowska.  

Fot.
Fot. dzięki uprzejmości Ośrodka "Pogranicze"
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krasnogruda, czyli miejsce spowiedzi Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 11:00
- Jako młody chłopak Miłosz obiecywał sobie, że pozostanie wierny obrazowi świata, który zapisał się w nim jako dziecku. Po latach powracał do Krasnogrudy, by rozliczyć się ze składanych obietnic - wyjaśnia Krzysztof Czyżewski, szef Ośrodka Pogranicze.
rozwiń zwiń