Zjawisko spod wschodnich granic

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 13:45
Na samym krańcu Polski, na jej północno-wschodnich rubieżach, znajdziemy miejsce szczególne. Tu przekracza się granice, tu buduje się mosty.
Audio
  • Z Dorotą i Łukaszem Galuskami rozmawia Joanna Szwedowska
Zaduszki
Zaduszki Foto: dzięki uprzejmości Ośrodka "Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów" w Sejnach

Azja, Bałkany, Białostocczyzna, Białoruś, cyganika, Czesław Miłosz, edukacja międzykulturowa, grupy etniczne i narodowe, judaizm, Litwa, Białoruś, Inny – to tylko niektóre z "tematów pogranicza" poruszanych w Ośrodku "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" w Sejnach. Ta wyjątkowa instytucja kultury, powstała z inicjatywy Krzysztofa Czyżewskiego, swoją działalność rozpoczęła w 1991 roku.
– Przywykliśmy, że w instytucjach kultury się bywa, natomiast tutaj, przyjeżdżając do Sejn, mogliśmy  doświadczyć czegoś innego – mówiła w Dwójkowej "Zakładce literackiej" Dorota Galuska, autorka (wraz z swoim mężem Łukaszem) nowo wydanej książki "Pogranicze. O odradzaniu się kultury". – Pisanie tej książki zrodziło się z uważności na to, co dzieje się dziś w kulturze, a może i z sprzeciwu wobec tego, co proponują dziś instytucje kultury. One przede wszystkim organizują i upowszechniają kulturę, a nie praktykują pewnych idei, co jest charakterystyczne dla Pogranicza – podkreślała Dorota Galuska.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o tej pierwszej monografii Pogranicza. Z autorami książki rozmawiała Joanna Szwedowska.  

Fot.
Fot. dzięki uprzejmości Ośrodka "Pogranicze"
Czytaj także

Krasnogruda, czyli miejsce spowiedzi Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 11:00
- Jako młody chłopak Miłosz obiecywał sobie, że pozostanie wierny obrazowi świata, który zapisał się w nim jako dziecku. Po latach powracał do Krasnogrudy, by rozliczyć się ze składanych obietnic - wyjaśnia Krzysztof Czyżewski, szef Ośrodka Pogranicze.
rozwiń zwiń