REKLAMA

100. rocznica zamachu na arcyksięcia Ferdynanda

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 18:54
W sobotę 28 czerwca "Letni festiwal muzyczny" przeniesie się do miejsca, które stało się punktem zapalnym I wojny światowej. Koncert Chóru Opery Narodowej w Sarajewie i orkiestry Wiener Philharmoniker pod dyrekcją Franza Welsera-Mösta do wysłuchania w Dwójce i obejrzenia na naszej stronie!
Franz Welser-Mst, dyrygent koncertu w Sarajewie
Franz Welser-Möst, dyrygent koncertu w SarajewieFoto: Richard Schuster/mat. prasowe

Koncert odbędzie się w miejscu symbolicznym: w Bibliotece Narodowej Vijećnica w Sarajewie , czyli tuż obok miejsca, w którym 28 czerwca 1914 r. Gawriło Princip zastrzelił arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię Chotek.

"Wielka wojna" , do której doprowadził dalszy rozwój wypadków, była jedną z największych katastrof w historii Europy. Utwory, które zabrzmią podczas koncertu, mają w zamierzeniu organizatorów przypomnieć ten straszny konfilkt i skłonić do refleksji nad nim, układając się w kolejne rozdziały: Retrospection – World Catastrophe – Hope – Perspective.

Program koncertu:

Józef Haydn Poco adagio z Kwartetu smyczkowego C-dur Hob. III/77 "Cesarskiego”

Franciszek Schubert VIII Symfonia h-moll D 759 "Niedokończona”

Alban Berg Marsz z Trzech utworów orkiestrowych op. 6

Johannes Brahms Schicksalslied op. 54, Maurice Ravel La valse

Vienna Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Franza Welsera-Mösta

Chór Teatru Narodowego w Sarajewie

 

Na koncert zaprasza Marcin Majchrowski.

28 czerwca (sobota), godz. 18.15, wprowadzenie o 17.00

Tranmisja wideo koncertu na naszej stronie internetowej.

***

O 17.30 zapraszamy także na reportaż Joanny Szwedowskiej i Katarzyny Nowak o sarajewskiej Vijećnicy. To tylko jedna z audycji specjalnych w dniu setnej rocznicy zamachu na arcyksięcia Ferdynanda >>>

mc/jp

Czytaj także

I wojna światowa miała trwać trzy tygodnie

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 19:00
– Zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda był dla Austrii świetnym pretekstem, by w krótkim czasie - jak zakładano - rozwiązać problem z Serbią – mówił w Dwójce historyk prof. Andrzej Chwalba, autor książki "Samobójstwo Europy. Wielka wojna 1914-1918".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europa chciała tej wojny

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2014 20:50
28 czerwca 1914 r., po kilku nieudanych zamachach na arcyksięcia Ferdynanda, na drodze jego orszaku stanął Gawriło Princip, student, gruźlik, który nie strzelał zbyt dobrze. Udało mu się jednak zabić polityka i jego żonę. Jednak czy syn ubogiego listonosza mógł wywołać I wojnę światową?
rozwiń zwiń