REKLAMA

Orkiestra dzikich zwierząt w Cheltenham

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 18:50
Premiera niezwykłego dzieła Richarda Blackforda odbędzie się na tamtejszym festiwalu w najbliższą sobotę. Koncertu będzie można posłuchać w Dwójce.
Fragment plakatu promującego premierę symfonii The Great Animal Orchestra Richarda Blackforda
Fragment plakatu promującego premierę symfonii "The Great Animal Orchestra" Richarda BlackfordaFoto: www.blackford.co.uk

Być może idea orkiestry jest starsza nie tylko od zachodniej kultury muzycznej, lecz także od człowieka w ogóle... Jeśli posłuchamy uważnie odgłosów puszczy na Borne czy afrykańskiej sawanny, odkryjemy zaskakujący porządek. Poszczególne zwierzęta nie tylko wypełniają dźwiękami właściwe sobie rejestry, lecz także reagują na "muzykę" innych gatunków, co do złudzenia przypominać może relacje poszczególnych grup instrumentów albo solisty i zespołu. Co więcej, taka orkiestra odznacza się nie tylko fascynującym bogactwem brzmieniowym, lecz także różnorodnością melodii, gestów, rytmów.

Badaniu tego fenomenu poświęcił 45 lat swego życia Kalifornijczyk Bernie Krause. Efekty jego poszukiwań to dziesiątki godzin nagrań oraz książka pod wiele mówiącym tytułem "The Great Animal Orchestra". Praca zachwyciła angielskiego kompozytora Richarda Blackrorda. Z oryginalnych nagrań Krausego oraz skomponowanej przez siebie warstwy orkiestrowej stworzył on symfonię nawiązującą - także tytułem - do książki. Premiera "The Great Animal Orchestra" odbędzie się na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Cheltenham.

Na Dwójkową transmisję wydarzenia zaprasza Marcin Majchrowski.

Progam:

Richard Blackford The Great Animal Orchestra (premiera)

Gustav Holst Planety op. 32

Wyk. Savitri Singers, Narodowa Orkiestrwa Walii BBC, dyr. Martyn Brabbins

12 lipca (sobota), godz. 20.30-23.00, wprowadzenie o 20.00

mm/jp

Czytaj także

Kwartludium w "Five o'clock". Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 22:00
Skrzypce, klarnet, fortepian, perkusja to punkt wyjścia do improwizacji, inspirowania kompozytorów do pisania nowych utworów, pole do prowadzenia doświadczeń z brzmieniem. Zapraszamy na spotkanie z zespołem Kwartludium.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eugeniusz Rudnik: na śmietniku znalazłem Holoubka czytającego Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 13:00
- Moim mistrzem był Władysław Hasior. On potrafił podnieść do rangi sztuki znalezioną na śmietniku lalkę bez głowy. Ja robię to samo z dźwiękowymi odpadami - mówił w Dwójce legendarny radiowy plądrofonista i pionier polskiej muzyki elektroakustycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Bieżan. Anarchista-dżentelmen i prorok we własnym kraju

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 18:00
- Był akademickim kompozytorem, a jednocześnie rasowym kontestatorem. Dziś jego muzyka okazuje się zaskakująco aktualna - mówił w "Bitej godzinie" Bolesław Błaszczyk, eksperymentujący wiolonczelista i badacza twórczości Andrzeja Bieżana.
rozwiń zwiń