X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Itamar Zorman gra Mendelssohna

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 23:00
"Chciałbym napisać dla ciebie koncert" pisał Felix Mendelssohn do swego przyjaciela, znakomitego skrzypka Ferdinanda Davida. Efektem tej przyjaźni jest wspaniały Koncert skrzypcowy e-moll op. 64, którego posłuchamy w poniedziałkowym "Letnim Festiwalu Muzycznym".
Edward Magnus, portret Felixa Mendelssohna Bartholdyego,1846
Edward Magnus, portret Felixa Mendelssohna Bartholdy'ego,1846Foto: źr. Wikipedia/domena publiczna

"Temat w e-moll wciąż chodzi mi po głowie nie dajac mi spokoju". List ten Datowany jest na 30 lipca 1838 roku, autograf zaś nosi datę 16 września 1844. Przez ten czas kompozytor i skrzypek wymienili wiele listów, Mendelssohn zmagał się z osobistymi trudnościami, kompoznował inne dzieła… Nawet między ukończeniem partytury a premierą w marcu 1845 trwała ożywiona korespondencja między muzykami.

Trud jednak opłacił się sowicie: mimo wielu innowacji (brak orkiestrowej ekspozycji, umieszczenie kadencji na początku przetworzenia, połączenie trzech ogniw koncertu w jeden cią formalny) dzieło odniosło natychmiastowy sukces, również dzięki znakomitej grze Davida.

Program:

Robert Schumann Uwertura, Scherzo i Finał op. 52,
Feliks Mendelssohn Koncert skrzypcowy e-moll op. 64, 10 Symfonia h-moll na orkiestrę smyczkową;
Franciszek Schubert III Symfonia D-dur (D. 200)

Wyk: Orkiestra Niemieckiej Radiowej Orkiestry Filharmonicznej w Saarbrücken-Kaiserslautern, dyr. Christoph Altstaedt, Itamar Zorman - skrzypce (Weilburg, dziedziniec Zamku, 6.06.2014)

Do słuchania zaprasza Marek Zwyrzykowski.

28 lipca (poniedziałek), godz. 19.30-22.45, wprowadzenie do koncertu o godz. 19.00

bch

Zobacz więcej na temat: Felix Mendelssohn koncert
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jordi Savall: muzyka to okno na historię

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 14:00
- Przez stulecia uważano, że nowa muzyka jest lepsza od dawnej. Tymczasem tradycja niesie ze sobą rzeczy dla naszej współczesnej egzystencji bardzo istotne: piękno, duchowość i tolerancję - powiedział wybitny muzyk w rozmowie z Piotrem Matwiejczukiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Béli Bartóka poszukiwania czystych źródeł muzyki

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 11:24
- W latach 20. XX wieku kompozytor daleki był już od szowinistycznego nacjonalizmu, który wyznawał w młodości. Wiąże się z tym przystąpienie do Kościoła Unitariańskiego - mówił w Dwójce Marcin Krajewski, doktorant Instytutu Muzykologii UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gottfried Wagner: mój pradziadek miałby dziś własną stację telewizyjną

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 10:00
- Łatwo się domyślić jakby się nazywała: Telewizja Ryszarda Wagnera. Przez 24h prezentowałby w niej samego siebie - ironizował w Dwójce prawnuk słynnego niemieckiego kompozytora, autor książki "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną".
rozwiń zwiń