Ile nauki w "Stworzeniu świata" Haydna?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 12:30
- Haydn odwiedzał astronoma Johna Herschela w jego obserwatorium, gdzie ten budował największe teleskopy na świecie. To tak, jakby dzisiaj kompozytor wybrał się do najznakomitszych ośrodków badawczych w Chile czy na Hawajach - mówił dr Stanisław Bajtlik.
Audio
  • O różnicach w pojmowaniu powstania świata między sztuką a nauką opowiadał dr Stanisław Bajtlik (Letni festiwal Muzyczny/Dwójka)
Współczesna kosmologia mówi, że wszechświat wypełniony wodorem i helem rozszerza się
Współczesna kosmologia mówi, że wszechświat wypełniony wodorem i helem rozszerza się Foto: Sweetie187/flicr., lic. CC BY 2.0

W przerwie "Letniego Festiwalu Muzycznego" zastanawialiśmy się, co "Stworzenie świata" Haydna ma wspólnego z naukowym podejściem do genesis.

Dr Stanisław Bajtlik podkreślił, że dopiero opublikowanie w 1916 roku teorii względności pozwoliło opisać wszechświat poprawnie, czyli jako całość. - Ale koniec XVIII wieku, kiedy Haydn komponował, to czas, kiedy mechanika newtonowska już była ugruntowana. Dokonywano różnego rodzaju ważnych odkryć m.in. że nasza galaktyka ma skończone rozmiary - wtrącił Gość Dwójki.

Astrofizyk zaznaczył, że opowieść zawarta w biblijnej "Księdze Wyjścia" jest dla wielu ludzi opowieścią inspirującą, porządkującą świat. Można by się właściwie zachwycić tym, jak przy braku jakichkolwiek rzetelnych metod naukowych ludzie potrafili stworzyć tę opowieść. Nie ma ona nic wspólnego ze współczesną kosmologią, modelem Wielkiego Wybuchu...

Dlaczego świat się rozszerza? Czy możemy naukowo zbadać samą "chwilę zero"? Co oznacza, że z chaosu powstał  porządek? Jak rodzi się piękno w nauce?

***

Rozmawiał: Michał Nowak

Gość: dr Stanisław Bajtlik (astrofizyk z Centrum Badań Kosmicznych PAN)

Data emisji: 22.07.2016

Godzina emisji: 20.20

Rozmowa została wyemitowana w audycji "Letni festiwal Muzyczny".

ob/bch

Czytaj także

Kosmos brzmi miłością już od Arystotelesa

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 11:00
W audycji "Wszechświat na pięciolinii" Krzysztof Lipka opowiedział o filozoficznych i naukowych rozważaniach na temat związkach muzyki, kosmosu i miłości.
rozwiń zwiń