Eugen Indjic: wiedza nie zawsze zastąpi talent

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 12:00
– Sądzę, że czasami utalentowani ludzie grają bardzo dobrze, i nawet nie dbają o to, co grają. Jakoś wszystko to czują i już – mówił znakomity pianista w przerwie swojego występu w Dusznikach-Zdroju.
Audio
  • Eugen Indjic, Seong-Jin Cho i prof. Piotr Paleczny nie tylko o Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Eugen Indjic jest laureatem trzech międzynarodowych konkursów: w Warszawie (1970), Leeds (1972) i Konkursu Rubinsteina w Tel Awiwie (1974)
Eugen Indjic jest laureatem trzech międzynarodowych konkursów: w Warszawie (1970), Leeds (1972) i Konkursu Rubinsteina w Tel Awiwie (1974)Foto: Alexandre Indjic/wikimedia/CC BY-SA 4.0

Zobacz więcej
chopin_pap_1200.jpg
Dwójka i Chopin w Dusznikach-Zdroju. Plan transmisji

– Uważam, że gra młodych, utalentowanych ludzi w naturalny sposób brzmi lepiej, niż gra kogoś, kto jest mniej utalentowany, ale błyskotliwie inteligentny. To brzmi sztywnie, trochę po uczniowsku. Ważne, żeby jedno z drugim połączyć. A to jest kwestia smaku. Myślę, że XIX-wieczni pianiści jakoś dbali o to połączenie – stwierdził Eugen Indjic w rozmowie z Marcinem Majchrowskim.

Artysta, który w Dusznikach wystąpił z recitalem utworów Chopina, Schumanna i Debussy'ego, opowiadał m.in. o różnym podejściu do kompozycji w XIX i w XX wieku, a także zwracał uwagę na to, jak w ostatnim stuleciu polityka wtrącała się do sztuki, czego wyrazem było nawet zaangażowanie CIA w finansowanie muzyki awangardowej.

***

Rozmawiali: Róża ŚwiatczyńskaAnna SkulskaMarcin Majchrowski

Goście: Eugen Indjic (pianista), Seong-Jin Cho (pianista, zwycięzca ostatniego Konkursu Chopinowskiego), prof. Piotr Paleczny (dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju)

Data emisji: 6.08.2016

Godzina emisji: 21.00

Materiał został wyemitowany w audycji  "Letni festiwal muzyczny".

mc/kd

Czytaj także

Gwiazdy na Kromer Festival w Bieczu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 21:06
Od końca wieku XIV do roku 1779 – muzyka Kromer Festivalu, który po raz drugi zapanuje w sierpniu nad Bieczem, obejmie tym razem niemal pełne pięć stuleci. Festiwalowych koncertów słuchać będziemy w Dwójce.
rozwiń zwiń