Jak zaplanować koncert? Radzi Richard-Hamelin

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 11:57
- Kiedy programuję swoje koncerty, staram się grać coś trudniejszego przed drugą częścią albo na początku drugiej części - zdradzał kanadyjski pianista na festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
Audio
  • Charles Richard-Hamelin na festiwalu Dusznikach-Zdroju 2016 (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Charles Richard-Hamelin urodził się w Lanaudire (Qubec, Kanada). Kształcił się pod kierunkiem Paula Surdulescu, Sary Laimon, Borisa Bermana i Andr Laplantea
Charles Richard-Hamelin urodził się w Lanaudière (Québec, Kanada). Kształcił się pod kierunkiem Paula Surdulescu, Sary Laimon, Borisa Bermana i André Laplante’aFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Zobacz więcej
dworek chopina duszniki 1200 wiki.jpg
Dwójka i Chopin w Dusznikach-Zdroju. Plan transmisji

Charles Richard-Hamelin podkreślał, że ważne jest, by zacząć i skończyć występ utworami, które są dobrze znane publiczności i dają jej najwięcej satysfakcji. Jednocześnie nie można zapominać o misji. - Naszym zadaniem jest granie utworów, których nie wypromowali wielcy pianiści z początków ery nagraniowej, jak Horowitz czy Rubinstein.

W tym celu Kanadyjczyk wplótł do swojego recitalu w Dusznikach-Zdroju II Suitę D-dur rumuńskiego kompozytora George'a Enescu, jednego z ulubionych twórców. W rozmowie z Marcinem Majchrowskim Charles Richard-Hamelin podkreślał, że o ile w czasie studiów pianistycznych warto grać muzykę, z którą nie czuje się silnych związków, tak potem należy wykonywać dzieła, które się kocha.

Charles Richard-Hamelin jest zdobywcą srebrnego medalu oraz nagrody za najlepsze wykonanie sonaty przyznanej przez Krystiana Zimermana na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 r.

***

Rozmawiał: Marcin Majchrowski

Gość: Charles Richard-Hamelin (pianista)

Data emisji: 8.08.2016

Godzina emisji: 21.00

Materiał został wyemitowany w audycji  "Letni festiwal muzyczny".

bch/jp

Czytaj także

Charles Richard-Hamelin: Konkurs Chopinowski nic nie zmienia

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 13:00
- Przez kilka dni po Konkursie Chopinowskim byłem z siebie całkiem zadowolony. Ale po chwili usłyszałem swoje nagranie i zauważyłem, jak wiele czeka mnie pracy - przyznał laureat II nagrody na warszawskim konkursie, którego występ uczcił 206. rocznicę urodzin Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co przykuwa Richarda-Hamelina do telewizora?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 10:00
- Moim ulubiony serial to "Prawo ulicy", który opowiada o wojnie narkotykowej w Baltimore - kanadyjski pianista mówił w Dwójce o swoich kulturalnych fascynacjach.
rozwiń zwiń