Huelgas Ensemble na Wratislavii Cantans. Transmisja

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 14:15
W audycji "Letni Festiwal Muzyczny" zapraszamy na koncert muzyki żałobnej w wydaniu renesansowym i współczesnym.
Huelgas Ensemble (na zdjęciu), którego nazwa pochodzi od sławnego rękopisu (Codex Las Huelgas), kierowany przez Paula van Nevela, określa najwyższe standardy w wykonawstwie muzyki renesansu już od ponad 40 lat.
Huelgas Ensemble (na zdjęciu), którego nazwa pochodzi od sławnego rękopisu (Codex Las Huelgas), kierowany przez Paula van Nevela, określa najwyższe standardy w wykonawstwie muzyki renesansu już od ponad 40 lat.Foto: materiały prasowe

Dwie odsłony muzyki żałobnej – pochodzącą z renesansu i współczesną – usłyszymy podczas niezwykle kontemplacyjnego koncertu w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Renesansowa polifonia często zadziwia słuchaczy. Ten ascetyczny rodzaj muzyki zaskakuje pełnią odważnej harmonii, której nie powstydziłby się niejeden współczesny kompozytor. Tak jest również w przypadku dzieła Jacobusa de Kerle, jakim jest Missa pro defunctis. Historia bywa niesprawiedliwa – twórczość kompozytora, uznawanego za ostatniego przedstawiciela słynnej szkoły flamandzkiej, zyskała niewiele miejsca w licznych opracowaniach historycznych. Jego postać przyćmiły takie sławy, jak m.in. Johannes Ockeghem, Jacob Obrecht, Josquin des Prés, Nicolas Gombert, Orlando di Lasso. Podczas piątkowego koncertu przypominamy o dawnym mistrzu, który w ciągu swojego życia przez dwa lata przebywał we Wrocławiu, będąc beneficjentem kolegiaty Św. Krzyża i św. Bartłomieja. W tym właśnie kościele po kilkuset latach ponownie zabrzmi jego muzyka.  

Et Lux Wolfganga Rihma to zupełnie nowe, niecodzienne spojrzenie na muzykę żałobną. Utwór ten, choć inspirowany niemiecką i europejską tradycją muzyczną, nie jest konwencjonalnym Requiem. Tekst liturgii za zmarłych kompozytor potraktował nad wyraz swobodnie, uwypuklając najważniejszy dla niego fragment: „Et lux perpetua luceat eis” („A światłość wiekuista niechaj im świeci”). Dzieło wykonają doskonale zaznajomione z nim zespoły – Huelgas Ensemble i Minguet Quartet. W ubiegłym roku muzycy pod dyrekcją Paula von Nevela wydali album z nagraniem właśnie tego utworu Rihma. 

Program:

Jacobus de Kerle Dies irae z Missa pro defunctis; Wolfgang Rihm Et Lux

Wyk., Huelgas Ensemble, Minguet Quartett, dyr. Paul Van Nevel

***

Na "Letni Festiwal Muzyczny" w piątek (9.09) w godz. 19.00-22.30 zaprasza Magdalena Łoś.

***

Po transmisji z Wrocławia Ewa Szczecińska zaprasza na koncert wiolonczelisty Amita Peled i pianisty Daniela del Pino z festiwalu im. Pablo Casalsa w El Vendrell (6.08.2016 r.)

materiały prasowe Wratislavia Cantans/bch/mc

Czytaj także

Lionel Meunier: Herreweghe zmienił moje życie

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 12:00
- Do 18. roku życia nie znosiłem muzyki wokalnej - zdradził Lionel Meunier, szef znakomitego zespołu wokalnego Vox Luminis. Co się zdarzyło potem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fabio Biondi: nie ma kryzysu w muzyce klasycznej

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 12:22
Włoski skrzypek i dyrygent gości wraz z Europa Galante na festiwalu Chopin i jego Europa. W Dwójce mówił m.in. o tym, że Polska jest obecnie najlepszym miejscem w Europie dla muzyki klasycznej.
rozwiń zwiń