Alena Baeva kameralnie w Dusznikach. Transmisja

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 18:40
Rosyjska skrzypaczka połączy siły z ukraińskim pianistą Vadymem Kholodenką na 72. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
Audio
  • Colli, Gavrylyuk i Baeva w Dusznikach. Relacja Róży Światczyńskiej (Poranek Dwójki)
Alena Baeva
Alena BaevaFoto: materiały prasowe 72. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskego w Dusznikach-Zdroju
72.-festiwal-plakat-560x800.jpg
Festiwal Chopinowski w Dusznikach na antenie Dwójki

Urodzona w Kirgizji Alena Baeva ukończyła Konserwatorium Moskiewskie, ale najsilniej na jej muzyczny rozwój wpłynęli Mścisław Rostropowicz, który zaprosił ją na studia do Francji, oraz Seiji Ozawa, w którego Akademii w Szwajcarii doskonaliła swoje umiejętności.

Mając 12 lat, wygrała Międzynarodowy Konkurs w Kloster-Schöntal (Niemcy). Trzy lata później jej talent docenili jurorzy II Konkursu im. T. Wrońskiego w Warszawie, przyznając jej I nagrodę. Największym konkursowym osiągnięciem Baevej był Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (2001). Zdobyła także Grand Prix na II Międzynarodowym Konkursie im. N. Paganiniego w Moskwie oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie w Sendai w Japonii.

Vadym Kholodenko należy do najwybitniejszych pianistów swojego pokolenia. Jego wykonanie utworów Czajkowskiego z Orkiestrą Filadelfijską krytyk "Philadelphia Enquirer"ocenił jako "przejmujące" oraz "błyskotliwe". Jest laureatem Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Van Cliburna w 2013 r., rozwija także międzynarodową karierę, zbierając entuzjastyczne recenzje w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Wcześniejsze sukcesy artysty to I Nagroda na Konkursie Pianistycznym im. Schuberta w Dortmundzie (2011), I Nagroda na Konkursie Pianistycznym w Sendai w Japonii (2010) oraz Grand Prix w Konkursie im. Marii Callas w Atenach.

Program:

Igor Strawiński Divertimento na skrzypce i fortepian

Franciszek Schubert Fantazja C-dur na skrzypce i fortepian D. 934

Ludwig van Beethoven Sonata skrzypcowa G-dur op. 96

wyk. Alena Baeva - skrzypce i Vadym Kholodenko - fortepian

W przerwie koncertu z Aleną Baevą i Vadymem Kholodenką oraz gośćmi i obserwatorami festiwalu porozmawia Klaudia Baranowska.

***

Na "Letni festiwal muzyczny" w czwartek (10.08) w godz. 19.30-23.00 zaprasza Róża Światczyńska. Transmisja trwać będzie w godz. 20.00-22.30.

mat. pras. 72. MFCh w Dusznikach-Zdroju/mc/jp

Czytaj także

Matisse i João Pires. Mistrzowie Pavla Kolesnikova

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 18:38
- Nie zamykam się w świecie muzyki. Inspiruje mnie też sztuka, fotografia i literatura - mówił w Dwójce młody rosyjski pianista, który wystąpił na festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jestem gotów zapłacić cenę za nieśmiertelność"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 18:00
- Arturo Benedetti to moje światło w ciemnościach. Jego pianistyka jest dla mnie jak kompas, a dążenie do dorównania mu jest moją misją - mówił w Dwójce Federico Colli. Włoski pianista wystąpił na festiwalu w Dusznikach.
rozwiń zwiń