REKLAMA

Alena Baeva i jedna z najpiękniejszych sonat w historii

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 12:00
Zapraszamy do wysłuchania rozmów z rosyjską skrzypaczką Aleną Baevą oraz z ukraińskim pianistą Vadymem Kholodenką, wykonawcami 72. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. 
Audio
  • Z rosyjską skrzypaczką Aleną Baevą rozmawia Klaudia Baranowska (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
  • Z ukraińskim pianistą Vadymem Kholodenką rozmawia Klaudia Baranowska (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Alena Baeva
Alena BaevaFoto: materiały prasowe 72. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskego w Dusznikach-Zdroju
72.-festiwal-plakat-560x800.jpg
Festiwal Chopinowski w Dusznikach na antenie Dwójki

W programie wspólnego koncertu tych artystów (10.08) znalazły się dzieła Strawińskiego, Schuberta i Beethovena. - 10 Sonatę Beethovena po raz pierwszy zagraliśmy przed dziesięciu laty i teraz postanowiliśmy do niej wrócić. To jedna z najpiękniejszych sonat w historii, to muzyka odzwierciedlająca w formie dźwięków wszystko to, co składa się na nasze życie - przyznała Alena Baeva.

Artystka opowiadała w Dwójce o swojej scenicznej przyjaźni z Vadymem Kholodenką ("doskonale się rozumiemy, podzielamy te same wartości"), o nim samym ("francuskiego nauczył się w rok, teraz uczy się niemieckiego; jego zdolności intelektualne pomagają mu wyrażać to, co muzyka ma ważnego do powiedzenia"). Zdradziła również swoje plany repertuarowe i płytowe, tłumaczyła, dlaczego nie może dziś słuchać swoich wykonań z okresu jej (zakończonych sukcesem) występów na Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Teraz, jak powiedziała, już nie bierze udziału w konkursach.

***

Prowadzi: Klaudia Baranowska

Goście: Alena Baeva (skrzypaczka), Vadym Kholodenko (pianista)

Data emisji: 10.08.2017

Godzina emisji: 21.00

Materiał został wyemitowany w przerwie "Letniego festiwalu muzycznego".

jp/mc

Czytaj także

Matisse i João Pires. Mistrzowie Pavla Kolesnikova

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 18:38
- Nie zamykam się w świecie muzyki. Inspiruje mnie też sztuka, fotografia i literatura - mówił w Dwójce młody rosyjski pianista, który wystąpił na festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jestem gotów zapłacić cenę za nieśmiertelność"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 18:00
- Arturo Benedetti to moje światło w ciemnościach. Jego pianistyka jest dla mnie jak kompas, a dążenie do dorównania mu jest moją misją - mówił w Dwójce Federico Colli. Włoski pianista wystąpił na festiwalu w Dusznikach.
rozwiń zwiń