Martynas Levickis: poznawanie muzycznego świata Bartóka to czysta przyjemność

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 09:02
- Myślę, że to dość odważne podejmować się wykonywania utworów nie przeznaczonych oryginalnie na akordeon. Jednocześnie uwielbiam jednak odkrywać coraz to nowych kompozytorów i aranżować ich dzieła na mój instrument - mówił w Dwójce litewski muzyk Martynas Levickis.
Audio
  • Litewski akordeonista Martynas Levickis o koncercie inaugurującym Festiwal Muzyki Kameralnej w Utrechcie (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Martynas Levickis
Martynas LevickisFoto: JOERG CARSTENSEN/PAP/EPA

Avi Avital 1200.jpg
Avital: wierzę w istnienie tajnego manuskryptu Bacha

Akordeonista wziął udział w środowym (27.06) koncercie inaugurującym Festiwal Muzyki Kameralnej w Utrechcie, który był transmitowany w radiowej Dwójce. W jego trakcie można było usłyszeć m.in. Rumuńskie tańce ludowe Béli Bartóka.

- Poznawanie muzycznego świata Bartóka było wyjątkowo przyjemnym doświadczeniem, bo on, podobnie jak ja, również był zafascynowany muzyką ludową. Interesowały go też instrumenty ludowe, a wśród nich m.in. właśnie akordeon. Zatem, mimo, że nie przeznaczył "Tańców rumuńskich" na mój instrument, to z łatwością mogę wyczuć w tym utworze powiązania z charakterem akoredeonu i dzięki tej aranżacji uzmysłowić je również słuchaczom - tłumaczył Martynas Levickis.

Gospodarzem koncertu w Utrechcie była holenderska wiolonczelistka Harriet Krijgh, która zaprosiła do wspólnego występu zaprzyjaźnionych muzyków. - Miałem przyjemność poznać Harriet podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu w Utrechcie. Przygotowaliśmy wspólnie kilka bardzo ciekawych programów koncertowych. Ona jest wspaniałym muzykiem, a przy tym bardzo ciepłą osobą. Dlatego tym bardziej cieszę się, że ponownie zostałem zaproszony do Holandii i możemy wspólnie realizować jeszcze więcej nowych projektów, poznawać nowy repertuar. Przed nami bardzo ekscytujący czas! - podkreślał gość Dwójki.

Martynas Levickis gra repertuar zarówno folkowy, popowy, jak i klasyczny. Z którym z tych gatunków najbardziej się identyfikuje? Jaki wpływ na jego karierę miał udział w telewizyjnym show "Mam talent!"? Kiedy można spodziewać się jego drugiej płyty? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Gość: Martynas Levickis (akordeonista)

Data emisji: 27.06.2018

Godzina emisji: 21.10

Rozmowa została wyemitowana w audycji "Letni festiwal muzyczny".

pg/mko

Czytaj także

Cedric Tiberghien: Schuman komponował z pasją i miłością

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 14:09
- Fantazja op. 17 to jedno z największych arcydzieł muzyki fortepianowej. To utwór pełen pasji, poezji i miłości. Pierwotnie pisał go bowiem z myślą o Klarze Wieck, dając muzyką wyraz tęsknocie za ukochaną – mówił w Dwójce znakomity pianista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Valentina Igoshina: mój sukces zaczął się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 14:15
- To  był mój pierwszy konkurs, miałam 15 lat. Po raz pierwszy wyjechałam za granicę,  to był też mój pierwszy kontakt z wielkimi muzykami na Zachodzie W Bydgoszczy po prostu  się wszystko zaczęło – mówiła w Dwójce znakomita pianistka.
rozwiń zwiń