Fabio Biondi: chcieliśmy złożyć hołd polskiej twórczości barokowej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 16:06
- Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem poznać tę muzykę i że teraz mam możliwość zaprezentowania jej słuchaczom Festiwalu Chopin i jego Europa. Chciałbym też unaocznić im, że reprezentuje ona ten sam poziom, co dzieła Merula, Castella i wielu innych znanych muzyków baroku - mówił o twórczości Adama Jarzębskiego włoski dyrygent i twórca zespołu Europa Galante.
Audio
  • Włoski dyrygent i skrzypek Fabio Biondi o twórczości Adama Jarzębskiego i skrzypcach Carla Ferdinanda Gagliana z 1766 roku, na których gra (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
  • Vivica Genaux o serenacie "Gloria e Imeneo" Antonio Vivaldiego i podobieństwie muzyki barokowej z jazzem (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Fabio Bondi
Fabio BondiFoto: Archiwum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

luks 1200.jpg
Václav Luks: w muzyce Chopina bardzo wyraźne są polskie korzenie

Podczas piątkowego (17.08) występu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Fabio Biondi pokierował m.in. wykonaniem trzech utworów ze zbioru Canzoni e concerti Adama Jarzębskiego. Nie były to jednak jedyne polskie akcenty tego koncertu.

- Jego program skupił się głównie wokół osoby Antonia Vivaldiego, który jest kluczowym kompozytorem dla działalności Europa Galante. Jednak chcieliśmy, by w jakiś sposób ten repertuar wiązał się z Polską i naszą obecnością tutaj, więc wybraliśmy 3 koncerty z Bohemii, które są częścią cyklu sześciu koncertów skomponowanych przez Vivaldiego w Pradze. Centralnym punktem programu jest serenata Gloria e Imeneo napisana z okazji zaślubin polskiej księżniczki z królem Francji - tłumaczył Włoch.

Gość Dwójki występuje nie tylko jako dyrygent, ale też jako solista, grając na skrzypcach Carla Ferdinanda Gagliana z 1766 roku. Nie inaczej było podczas Festiwalu Chopin i jego Europa. W jaki sposób zabytkowy instrument trafił w jego ręce? O tym w nagraniu audycji. Tam również rozmowa z amerykańską mezzosopranistką Viviką Genaux, jedną z solistek piątkowego koncertu.

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Gość: Fabio Biondi (dyrygent, skrzypek, założyciel zespołu Europa Galante)

Data emisji: 17.08.2018

Godzina emisji: 20.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

pg/mk

Czytaj także

Lorenzo Coppola: potrzeba nam muzyki powszedniej

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 13:52
- Nie możemy codziennie raczyć się wykwintnymi daniami kuchni francuskiej. Potrzeba nam też potraw mniej wyszukanych. Czy zawsze musimy słuchać cenionego kompozytora? Czy każdego dnia chcemy zjeść wykwintny posiłek? Nie! – przekonywał w Dwójce znakomity klarnecista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gianluca Capuano: Concerto Köln to orkiestra pionierów

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 15:35
- Jeśli chodzi o odkrywanie dawnej praktyki wykonawczej, orkiestra ta jest grupą pionierów. W środowisku są żartobliwie nazywani "świniami truflowymi" ze względu na konsekwencję i skuteczność tych poszukiwań. To zespół o wspaniałej historii – mówił w Dwójce ceniony dyrygent.
rozwiń zwiń