X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fabio Biondi: chcieliśmy złożyć hołd polskiej twórczości barokowej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 16:06
- Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem poznać tę muzykę i że teraz mam możliwość zaprezentowania jej słuchaczom Festiwalu Chopin i jego Europa. Chciałbym też unaocznić im, że reprezentuje ona ten sam poziom, co dzieła Merula, Castella i wielu innych znanych muzyków baroku - mówił o twórczości Adama Jarzębskiego włoski dyrygent i twórca zespołu Europa Galante.
Audio
  • Włoski dyrygent i skrzypek Fabio Biondi o twórczości Adama Jarzębskiego i skrzypcach Carla Ferdinanda Gagliana z 1766 roku, na których gra (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
  • Vivica Genaux o serenacie "Gloria e Imeneo" Antonio Vivaldiego i podobieństwie muzyki barokowej z jazzem (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Fabio Bondi
Fabio BondiFoto: Archiwum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

luks 1200.jpg
Václav Luks: w muzyce Chopina bardzo wyraźne są polskie korzenie

Podczas piątkowego (17.08) występu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Fabio Biondi pokierował m.in. wykonaniem trzech utworów ze zbioru Canzoni e concerti Adama Jarzębskiego. Nie były to jednak jedyne polskie akcenty tego koncertu.

- Jego program skupił się głównie wokół osoby Antonia Vivaldiego, który jest kluczowym kompozytorem dla działalności Europa Galante. Jednak chcieliśmy, by w jakiś sposób ten repertuar wiązał się z Polską i naszą obecnością tutaj, więc wybraliśmy 3 koncerty z Bohemii, które są częścią cyklu sześciu koncertów skomponowanych przez Vivaldiego w Pradze. Centralnym punktem programu jest serenata Gloria e Imeneo napisana z okazji zaślubin polskiej księżniczki z królem Francji - tłumaczył Włoch.

Gość Dwójki występuje nie tylko jako dyrygent, ale też jako solista, grając na skrzypcach Carla Ferdinanda Gagliana z 1766 roku. Nie inaczej było podczas Festiwalu Chopin i jego Europa. W jaki sposób zabytkowy instrument trafił w jego ręce? O tym w nagraniu audycji. Tam również rozmowa z amerykańską mezzosopranistką Viviką Genaux, jedną z solistek piątkowego koncertu.

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Gość: Fabio Biondi (dyrygent, skrzypek, założyciel zespołu Europa Galante)

Data emisji: 17.08.2018

Godzina emisji: 20.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

pg/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lorenzo Coppola: potrzeba nam muzyki powszedniej

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 13:52
- Nie możemy codziennie raczyć się wykwintnymi daniami kuchni francuskiej. Potrzeba nam też potraw mniej wyszukanych. Czy zawsze musimy słuchać cenionego kompozytora? Czy każdego dnia chcemy zjeść wykwintny posiłek? Nie! – przekonywał w Dwójce znakomity klarnecista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gianluca Capuano: Concerto Köln to orkiestra pionierów

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 15:35
- Jeśli chodzi o odkrywanie dawnej praktyki wykonawczej, orkiestra ta jest grupą pionierów. W środowisku są żartobliwie nazywani "świniami truflowymi" ze względu na konsekwencję i skuteczność tych poszukiwań. To zespół o wspaniałej historii – mówił w Dwójce ceniony dyrygent.
rozwiń zwiń