Alena Baeva: Koncert Karłowicza jest niewygodny

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 09:12
- Dla pianistów granie sekst i oktaw nie jest trudne, a dla skrzypków tak! Uczenie się tego Koncertu było dla mnie większym wyzwaniem niż Koncerty Wieniawskiego - mówiła w Dwójce rosyjska pianistka. 
Audio
  • Alena Baeva o Koncercie Karłowicza, udziale w Konkursie Wieniawskiego w Poznaniu i spotkaniu z Mścisławem Rostropowiczem (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
  • Grzegorz Nowak o Koncercie Karłowicza (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Alena Baeva
Alena BaevaFoto: Vladimir Shirkov/materiały prasowe

Vadym Kholodenko (c)  Ira Polyarnaya 1200.jpg
Vadym Kholodenko: Chopin jest dla mnie zagadkowym kompozytorem

Alena Baeva wykonała na Festiwalu Chopin i jego Europa Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza. - Zapragnęłam go grać po pierwszym spotkaniu z tą muzyką podczas mistrzowskich kursów w Katowicach. To było jakieś 10 lat temu. Grał go jeden z polskich młodych skrzypków i oczarowała mnie ta muzyka - mówiła skrzypaczka.

Artystka wyznała, że podczas pracy nad utworem stara się unikać słuchania nagrań innych muzyków, żeby nie sugerować się ich interpretacjami. Alena Baeva korzysta też z rady izraelskiego wirtuoza skrzypiec Shlomo Mintza. - Podczas jednego z kursów powiedział mi: odłóż instrument, popatrz w nuty i zobacz, jak przebiega fraza, jaka jest w niej myśl. Wtedy dopiero doświadczyłam tego wszystkiego.

W audycji Alena Baeva wspominała też swój udział Konkursie Wieniawskiego w Poznaniu oraz spotkanie z Mścisławem Rostropowiczem. Koncert, w którym na Festiwalu Chopin i jego Europa wystąpiła rosyjska skrzypaczka prowadził Grzegorz Nowak. Rozmowa z dyrygentem również jest do odsłuchania. Zapraszamy.

***

Rozmawiała: Anna Skulska

Goście: Alena Baeva (skrzypaczka), Grzegorz Nowak (dyrygent)

Data emisji: 29.08.2018

Godzina emisji: 21.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni festiwal muzyczny".

bch/pg

Czytaj także

Andsnes: nagrywanie to wspaniały sposób uczenia się

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 08:00
- Kiedy nagrywam, bez przerwy wsłuchuję się w to, co przed momentem zagrałem i analizuję swoją grę w najdrobniejszych szczegółach - mówił w Dwójce norweski pianista, który wystąpił na festiwalu Chopin i jego Europa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludmil Angelov i odnaleziony koncert Moszkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2018 12:51
- Uważam, że to prawdziwa perła w twórczości tak młodego kompozytora - podkreślał Ludmil Angelov, opowiadając o Koncercie fortepianowym h-moll Maurycego Moszkowskiego. Ceniony bułgarski pianista wykonał ten utwór na festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń