Semyon Bychkov: on po mistrzowsku wykorzystuje dorobek innych

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 14:16
- Tym, co szczególnie doceniam w podejściu Detleva Glanerta do muzyki jest umiejętność tworzenia czegoś nowego bez utraty kontaktu z przeszłością. On świadomie, w mistrzowski sposób, wykorzystuje dziedzictwo swoich poprzedników, spuściznę wcześniejszych epok do rozwoju własnego stylu kompozytorskiego - mówił w Dwójce rosyjski dyrygent.
Audio
  • Semyon Bychkov o programie koncertu, który poprowadził 11 sierpnia podczas Festiwalu BBC Proms (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
  • Detlev Glanert o podwójnej roli, w jakiej wystąpił 11 sierpnia podczas festiwalu BBC Proms (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

Semyon Bychkov poprowadził w niedzielę (11.08) koncert podczas festiwalu BBC Proms. W programie znalazły się trzy utwory, z których każdy był w jakiś sposób związany z pozostałymi.

- Pierwsze dwa utwory wyszły spod pióra innych kompozytorów, ale spaja je osoba Detleva Glanerta. Weites Land to jego dzieło, inspirowane IV Symfonią Brahmsa, kolejnego niemieckiego kompozytora, który pośrednio dołącza do grupy wybranych na dziś twórców. Brahms jest jednym z bogów Glanerta. Natomiast pieśń Schuberta, Einsamkeit, pierwotnie przeznaczona na głos i fortepian, tu zabrzmiała w wersji na orkiestrę, której autorem również jest Detlev. To fenomenalna kompozycja, jeden z cudów Schubertowskiej inwencji. Detlev zorkiestrował tę pieśń dokładnie tak, jak zrobiłby to Schubert – mamy zatem kolejną współzależność w dzisiejszym programie. Na koniec zaś usłyszymy IV Symfonię Mahlera, która bardzo naturalnie łączy się z Schubertem, z jego dźwiękowym uniwersum - tłumaczył dyrygent.

Jak repertuar dobrany według takie klucza wpływa na odbiór muzyki przez publiczność? O tym w nagraniu audycji, której gościem był również kompozytor Detlev Glanert.

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Gość: Semyon Bychkov (dyrygent)

Data emisji: 11.08.2019

Godzina emisji: 21.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny"

pg/mko

Czytaj także

Muzyka Bacewicz, Wajnberga i Penderdeckiego na BBC Proms 2019

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 10:21
- W tym roku będziemy kontynuować niektóre wątki zapoczątkowane już przez nas w minionych latach, pojawią się jednak także zupełnie nowe tematy. Muszę zaznaczyć, że mimo, iż nasz festiwal trwa tak długo i składa się z tak wielu koncertów, nigdy nie udaje nam się ująć w programie wszystkiego, co byśmy chcieli - mówił w Dwójce David Pickard, dyrektor BBC Proms.
rozwiń zwiń