X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Semyon Bychkov: on po mistrzowsku wykorzystuje dorobek innych

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 14:16
- Tym, co szczególnie doceniam w podejściu Detleva Glanerta do muzyki jest umiejętność tworzenia czegoś nowego bez utraty kontaktu z przeszłością. On świadomie, w mistrzowski sposób, wykorzystuje dziedzictwo swoich poprzedników, spuściznę wcześniejszych epok do rozwoju własnego stylu kompozytorskiego - mówił w Dwójce rosyjski dyrygent.
Audio
  • Semyon Bychkov o programie koncertu, który poprowadził 11 sierpnia podczas Festiwalu BBC Proms (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
  • Detlev Glanert o podwójnej roli, w jakiej wystąpił 11 sierpnia podczas festiwalu BBC Proms (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

Semyon Bychkov poprowadził w niedzielę (11.08) koncert podczas festiwalu BBC Proms. W programie znalazły się trzy utwory, z których każdy był w jakiś sposób związany z pozostałymi.

- Pierwsze dwa utwory wyszły spod pióra innych kompozytorów, ale spaja je osoba Detleva Glanerta. Weites Land to jego dzieło, inspirowane IV Symfonią Brahmsa, kolejnego niemieckiego kompozytora, który pośrednio dołącza do grupy wybranych na dziś twórców. Brahms jest jednym z bogów Glanerta. Natomiast pieśń Schuberta, Einsamkeit, pierwotnie przeznaczona na głos i fortepian, tu zabrzmiała w wersji na orkiestrę, której autorem również jest Detlev. To fenomenalna kompozycja, jeden z cudów Schubertowskiej inwencji. Detlev zorkiestrował tę pieśń dokładnie tak, jak zrobiłby to Schubert – mamy zatem kolejną współzależność w dzisiejszym programie. Na koniec zaś usłyszymy IV Symfonię Mahlera, która bardzo naturalnie łączy się z Schubertem, z jego dźwiękowym uniwersum - tłumaczył dyrygent.

Jak repertuar dobrany według takie klucza wpływa na odbiór muzyki przez publiczność? O tym w nagraniu audycji, której gościem był również kompozytor Detlev Glanert.

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Gość: Semyon Bychkov (dyrygent)

Data emisji: 11.08.2019

Godzina emisji: 21.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny"

pg/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyka Bacewicz, Wajnberga i Penderdeckiego na BBC Proms 2019

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 10:21
- W tym roku będziemy kontynuować niektóre wątki zapoczątkowane już przez nas w minionych latach, pojawią się jednak także zupełnie nowe tematy. Muszę zaznaczyć, że mimo, iż nasz festiwal trwa tak długo i składa się z tak wielu koncertów, nigdy nie udaje nam się ująć w programie wszystkiego, co byśmy chcieli - mówił w Dwójce David Pickard, dyrektor BBC Proms.
rozwiń zwiń