Muzyka Bacewicz, Wajnberga i Penderdeckiego na BBC Proms 2019

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 10:21
- W tym roku będziemy kontynuować niektóre wątki zapoczątkowane już przez nas w minionych latach, pojawią się jednak także zupełnie nowe tematy. Muszę zaznaczyć, że mimo, iż nasz festiwal trwa tak długo i składa się z tak wielu koncertów, nigdy nie udaje nam się ująć w programie wszystkiego, co byśmy chcieli - mówił w Dwójce David Pickard, dyrektor BBC Proms.
Audio
  • Dyrektor BBC Proms David Pickard o programie tegorocznego festiwalu i jego polskich akcentach (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

Najbardziej spektakularny festiwal muzyki klasycznej na świecie rozpoczął się w piątek (19.07) w londyńskiej Royal Albert Hall. W programie tegorocznego BBC Proms są i polskie akcenty. - W tym roku świętujemy rocznicę urodzin Mieczysława Wajnberga. Z tego powodu uwzględniliśmy w naszym programie kilka dzieł tego kompozytora, ale to zaledwie mikroskopijny wycinek jego bogatej twórczości - podkreślał gość Dwójki.

Publiczność festiwalu usłyszy również utwory Grażyny Bacewicz (w tym roku mija 110. rocznica jej urodzin oraz 50. rocznica śmierci) oraz Krzysztofa Pendereckiego. - Szczególnie warto wspomnieć o Bacewicz – jej nazwisko pojawi się w kontekście jednego z koncertów, który poświęciliśmy kobietom-kompozytorkom na przestrzeni wieków. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli zaprezentować jeden z jej utworów - stwierdził David Pickard.

Obecny dyrektor BBC Proms pełni swą funkcję od 2016 roku. - To mój czwarty sezon, choć tego pierwszego festiwalu nie liczę jako w całości "mojego". Miałem niewiele czasu i możliwości, by w programie zamanifestować moją wizję Promsów, polegałem w dużej mierze na tym, co przygotowali moi poprzednicy, zdawałem sobie sprawę z tego, czego jeszcze muszę się nauczyć, by móc jak najlepiej sprawować swoje obowiązki. Teraz znam już świetnie nie tylko wszystkich moich pracowników, ale także ogromną rzeszę ludzi współpracujących z festiwalem. W Royal Albert Hall czuję się jak w domu, znam się także ze wszystkimi członkami orkiestry BBC - tłumaczył.

W jaki sposób świętowana będzie na festiwalu 150. rocznica urodzin Henry’ego Wooda - pomysłodawcy i założyciela Promsów? Jakie prawykonania znalazły się w tegorocznym programie? Co może być najtudniejszym testem dla publiczności nie uznającej innej muzyki niż klasyczna? O tym w nagraniu audycji. 

***

Rozmawiła: Monika Zając

Gość: David Pickard (dyrektor BBC Proms)

Data emisji: 19.07.2019

Godzina emisji: 21.25

Materiał został wyemitowany w audycji Letni Festiwal Muzyczny.

pg

Czytaj także

BBC Proms 2018. Muzyczne spojrzenia na wojnę

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 13:51
- Co roku staramy się zapewnić inny temat przewodni, nić łączącą wszystkie aspekty festiwalu. Tym razem skupiamy się na roku 1918 roku, momencie bardzo ważnym zarówno muzycznie, jak i społecznie - mówił w Dwójce David Pickard, dyrektor słynnego letniego festiwalu w Londynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mendelssohn był zbyt optymistyczny jak na romantyka"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 10:53
- Jego koncerty fortepianowe są bardzo niedoceniane. Być może dlatego, że są lekkie, radosne, pełne ujmujących melodii i błyskotliwych pasaży - mówił w Dwójce francuski pianista Bertrand Chamayou.
rozwiń zwiń