X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Muzyka Bacewicz, Wajnberga i Penderdeckiego na BBC Proms 2019

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 10:21
- W tym roku będziemy kontynuować niektóre wątki zapoczątkowane już przez nas w minionych latach, pojawią się jednak także zupełnie nowe tematy. Muszę zaznaczyć, że mimo, iż nasz festiwal trwa tak długo i składa się z tak wielu koncertów, nigdy nie udaje nam się ująć w programie wszystkiego, co byśmy chcieli - mówił w Dwójce David Pickard, dyrektor BBC Proms.
Audio
  • Dyrektor BBC Proms David Pickard o programie tegorocznego festiwalu i jego polskich akcentach (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

Najbardziej spektakularny festiwal muzyki klasycznej na świecie rozpoczął się w piątek (19.07) w londyńskiej Royal Albert Hall. W programie tegorocznego BBC Proms są i polskie akcenty. - W tym roku świętujemy rocznicę urodzin Mieczysława Wajnberga. Z tego powodu uwzględniliśmy w naszym programie kilka dzieł tego kompozytora, ale to zaledwie mikroskopijny wycinek jego bogatej twórczości - podkreślał gość Dwójki.

Publiczność festiwalu usłyszy również utwory Grażyny Bacewicz (w tym roku mija 110. rocznica jej urodzin oraz 50. rocznica śmierci) oraz Krzysztofa Pendereckiego. - Szczególnie warto wspomnieć o Bacewicz – jej nazwisko pojawi się w kontekście jednego z koncertów, który poświęciliśmy kobietom-kompozytorkom na przestrzeni wieków. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli zaprezentować jeden z jej utworów - stwierdził David Pickard.

Obecny dyrektor BBC Proms pełni swą funkcję od 2016 roku. - To mój czwarty sezon, choć tego pierwszego festiwalu nie liczę jako w całości "mojego". Miałem niewiele czasu i możliwości, by w programie zamanifestować moją wizję Promsów, polegałem w dużej mierze na tym, co przygotowali moi poprzednicy, zdawałem sobie sprawę z tego, czego jeszcze muszę się nauczyć, by móc jak najlepiej sprawować swoje obowiązki. Teraz znam już świetnie nie tylko wszystkich moich pracowników, ale także ogromną rzeszę ludzi współpracujących z festiwalem. W Royal Albert Hall czuję się jak w domu, znam się także ze wszystkimi członkami orkiestry BBC - tłumaczył.

W jaki sposób świętowana będzie na festiwalu 150. rocznica urodzin Henry’ego Wooda - pomysłodawcy i założyciela Promsów? Jakie prawykonania znalazły się w tegorocznym programie? Co może być najtudniejszym testem dla publiczności nie uznającej innej muzyki niż klasyczna? O tym w nagraniu audycji. 

***

Rozmawiła: Monika Zając

Gość: David Pickard (dyrektor BBC Proms)

Data emisji: 19.07.2019

Godzina emisji: 21.25

Materiał został wyemitowany w audycji Letni Festiwal Muzyczny.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

BBC Proms 2018. Muzyczne spojrzenia na wojnę

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 13:51
- Co roku staramy się zapewnić inny temat przewodni, nić łączącą wszystkie aspekty festiwalu. Tym razem skupiamy się na roku 1918 roku, momencie bardzo ważnym zarówno muzycznie, jak i społecznie - mówił w Dwójce David Pickard, dyrektor słynnego letniego festiwalu w Londynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mendelssohn był zbyt optymistyczny jak na romantyka"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 10:53
- Jego koncerty fortepianowe są bardzo niedoceniane. Być może dlatego, że są lekkie, radosne, pełne ujmujących melodii i błyskotliwych pasaży - mówił w Dwójce francuski pianista Bertrand Chamayou.
rozwiń zwiń