Wiedeńczycy w Salzburgu

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2012 09:20
Dzieła Strawińskiego, Mussorgskiego i Prokofiewa w wykonaniu Filharmoników Wiedeńskich oraz Chóru Państwowej Opery Wiedeńskiej.
Filharmonicy Wiedeńscy
Filharmonicy Wiedeńscy Foto: Richard Schuster/mat. prasowe

Jednym z utworów, które usłyszymy w piątkowy wieczór będzie "Symfonia psalmów" Igora Strawińskiego, powstała w roku 1930, gdy prowadzona przez Sergiusza Kusewickiego Bostońska Orkiestra symfoniczna obchodziła 50-lecie istnienia. Kompozytor wykorzystał łacińskie teksty Psalmów (30, 40 i 150) zaczerpnięte z Wulgaty – stąd utwór dzieli się na trzy części, które jednak wykonywane są bez przerw. "To nie jest symfonia z chórem" mawiał Strawiński. "To raczej utwór chóralny przekształcony w symfonię".
Program koncertu:
Igor Strawiński Symfonia psalmów na chór i orkiestrę, Modest Mussorgski Pieśni i Tańce śmierci, Sergiusz Prokofiew V Symfonia B-dur op. 100
Filharmonicy Wiedeńscy, Chór Państwowej Opery Wiedeńskiej, dyr. Valery Gergiev, Sergei Semishkur – tenor  (Salzburg, Grosses Festspielhaus, 29.07.2012)
Zaprasza Marek Zwyrzykowski.
24 sierpnia (piątek), godz. 19.00

Czytaj także

Ulubieniec publiczności na festiwalu "Chopin i jego Europa"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 17:00
Jan Lisiecki pierwszy raz wystąpił na tym festiwalu w wieku 12 lat. Podczas tegorocznej edycji 17-latek zagra koncert i symfonię Roberta Schumanna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edna Stern: jestem muzykiem naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 12:43
– Czuję się swobodniej, grając na instrumentach współczesnych, nie przeszkadza mi to w dążeniu do autentyczności – mówiła w Dwójce wybitna belgijsko-izraelska pianistka, artystka tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń