Drugi dzień Sacrum Profanum

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 09:57
Utwory Aleksandra Nowaka, cenionego kompozytora młodego pokolenia, oraz Aphex Twina, jednego z najbardziej kontrowersyjnych twórców sceny elektronicznej, zabrzmią dziś wieczorem na krakowskim festiwalu. Transmisja na antenie Dwójki oraz na naszej stronie internetowej.
Audio
  • Filip Berkowicz zaprasza na jubileuszowy 10. Festiwal "Sacrum Profanum"
Aleksander Nowak
Aleksander NowakFoto: mat. promocyjne Krakowskiego Biura Festiwalowego

Podczas poniedziałkowego koncertu monograficznego Aleksandra Nowaka zabrzmiały jego trzy kompozycje: "Dark Haired Girl in a Black Sports Car", "Hit 2" i "Night Transit". Dwie ostatnie powstały specjalnie na zamówienie Festiwalu Sacrum Profanum z myślą o pełnym składzie formacji Alarm Will Sound.
"Hit 2" jest nową – przekomponowaną wersją utworu solowego Hit. "Night Transit" to utwór, w którym kompozytor inspirował się długimi, nocnymi podróżami na dalekich dystansach, zbiorowymi środkami lokomocji jak samolot, pociąg, autobus czy prom morski. Autor tak opisuje założenia swojej kompozycji: "Podróże takie wiążą się ze szczególnym stanem zawieszenia – pomiędzy miejscami i datami, oraz pomiędzy wydarzeniami, które miały miejsce przed podróżą i będą miały miejsce po niej; wszystko co wydarza się teraz, w trakcie podróży ma wymiar tymczasowy i wydaje się funkcjonować na innych niż codzienne życie zasadach. Podróże takie wiążą się też ze szczególnym rodzajem aury brzmieniowej – absolutnie dominujący jest dźwięk związany z rodzajem środka lokomocji, czyli takiego czy innego silnika i rodzaju podłoża czy ośrodka, przez które się przemieszczamy. Ten mechaniczny, monotonny i w pewnym sensie agresywny dźwięk staje się tłem dla wszystkich myśli i odczuć; nadaje im rytm i barwę. Nie da się od niego uwolnić, więc trzeba go w jakiś sposób oswoić i się z nim "sprząc”. Wszystko to składa się na specyficzny, bliski transu stan świadomości”.
Kompozycje Aleksandra Nowaka przeplecione były utworami Aphex Twina, które zostały zaaranżowane na potrzeby wykonania przez zespół Alarm Will Sound. Te oryginalne opracowania kawałków jednego z najbardziej kontrowersyjnych twórców sceny elektronicznej na skład dwudziestoosobowej formacji z Nowego Jorku, pochodzą z wydanego przez Alarm Will Sound w 2005 roku albumu "Acoustica". Płyta ta ukazała się w 2005 roku nakładem amerykańskiej wytwórni Cantaloupe Music. Utwory Aphex Twina zapowiadać będą myśl programową kolejnej 11. edycji festiwalu Sacrum Profanum.
Aphex Twin - Cock ver 10* - polska premiera
Aleksander Nowak - Hit II - światowa premiera
Aleksander Nowak - Night Transit - światowa premiera
***
Aphex Twin - Omgyjya Switch 7* - polska premiera
Aleksander Nowak - Ciemnowłosa dziewczyna w czarnym, sportowym samochodzie
Aphex Twin - Gwely Mernans* - polska premiera
Stefan Freund - Unremixed - polska premiera

 

Czytaj także

Sacrum Profanum w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 15:53
Jubileuszowa odsłona krakowskiego Festiwalu poświęcona będzie w całości muzyce polskiej. Pierwszy koncert już 9 września – także na naszej antenie - oraz na naszej stronie w przekazie wideo!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jubileusz zobowiązuje: teraz czas na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 08:44
Dziesiąta odsłona festiwalu "Sacrum Profanum" będzie poświęcona w całości muzyce polskiej. Do tego wydarzenia organizatorzy przygotowywali się już od dwóch lat. O festiwalu rozmawialiśmy z jego dyrektorem, Filipem Berkowiczem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Berkowicz: Sacrum Profanum pójdzie w nowym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 14:01
- Dziesiąta edycja festiwalu pomyślana jest jako potężna prezentacja młodej muzyki polskiej. Będzie to jednocześnie pożegnanie, jak i nowe otwarcie - mówi dyrektor artystyczny festiwalu w rozmowie z Piotrem Metzem.
rozwiń zwiń