Itamar Zorman gra Mendelssohna

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 23:00
"Chciałbym napisać dla ciebie koncert" pisał Felix Mendelssohn do swego przyjaciela, znakomitego skrzypka Ferdinanda Davida. Efektem tej przyjaźni jest wspaniały Koncert skrzypcowy e-moll op. 64, którego posłuchamy w poniedziałkowym "Letnim Festiwalu Muzycznym".
Edward Magnus, portret Felixa Mendelssohna Bartholdyego,1846
Edward Magnus, portret Felixa Mendelssohna Bartholdy'ego,1846Foto: źr. Wikipedia/domena publiczna

"Temat w e-moll wciąż chodzi mi po głowie nie dajac mi spokoju". List ten Datowany jest na 30 lipca 1838 roku, autograf zaś nosi datę 16 września 1844. Przez ten czas kompozytor i skrzypek wymienili wiele listów, Mendelssohn zmagał się z osobistymi trudnościami, kompoznował inne dzieła… Nawet między ukończeniem partytury a premierą w marcu 1845 trwała ożywiona korespondencja między muzykami.

Trud jednak opłacił się sowicie: mimo wielu innowacji (brak orkiestrowej ekspozycji, umieszczenie kadencji na początku przetworzenia, połączenie trzech ogniw koncertu w jeden cią formalny) dzieło odniosło natychmiastowy sukces, również dzięki znakomitej grze Davida.

Program:

Robert Schumann Uwertura, Scherzo i Finał op. 52,
Feliks Mendelssohn Koncert skrzypcowy e-moll op. 64, 10 Symfonia h-moll na orkiestrę smyczkową;
Franciszek Schubert III Symfonia D-dur (D. 200)

Wyk: Orkiestra Niemieckiej Radiowej Orkiestry Filharmonicznej w Saarbrücken-Kaiserslautern, dyr. Christoph Altstaedt, Itamar Zorman - skrzypce (Weilburg, dziedziniec Zamku, 6.06.2014)

Do słuchania zaprasza Marek Zwyrzykowski.

28 lipca (poniedziałek), godz. 19.30-22.45, wprowadzenie do koncertu o godz. 19.00

bch

Zobacz więcej na temat: Felix Mendelssohn koncert
Czytaj także

Jordi Savall: muzyka to okno na historię

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 14:00
- Przez stulecia uważano, że nowa muzyka jest lepsza od dawnej. Tymczasem tradycja niesie ze sobą rzeczy dla naszej współczesnej egzystencji bardzo istotne: piękno, duchowość i tolerancję - powiedział wybitny muzyk w rozmowie z Piotrem Matwiejczukiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Béli Bartóka poszukiwania czystych źródeł muzyki

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 11:24
- W latach 20. XX wieku kompozytor daleki był już od szowinistycznego nacjonalizmu, który wyznawał w młodości. Wiąże się z tym przystąpienie do Kościoła Unitariańskiego - mówił w Dwójce Marcin Krajewski, doktorant Instytutu Muzykologii UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gottfried Wagner: mój pradziadek miałby dziś własną stację telewizyjną

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 10:00
- Łatwo się domyślić jakby się nazywała: Telewizja Ryszarda Wagnera. Przez 24h prezentowałby w niej samego siebie - ironizował w Dwójce prawnuk słynnego niemieckiego kompozytora, autor książki "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną".
rozwiń zwiń