Richard Egarr: Haendel był mistrzem muzycznej oprawy ceremonii

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 13:09
- Rozmach, z jakim napisane zostały Haendlowskie hymny koronacyjne, robi wrażenie. To wspaniałe uroczyste kompozycje, które genialnie spełniają swój cel - podkreślał Richard Egarr, który poprowadził katowicki koncert Academy of Ancient Music.
Audio
  • Richard Egarr: Haendel był mistrzem muzycznej oprawy ceremonii (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock/spatuletail

Salę koncertową NOSPR wypełniły 21 czerwca dzieła Georga Friedricha Haendla pisane dla królów Jerzego I i Jerzego II. - On był mistrzem muzycznej oprawy imponujących ceremonii i wydarzeń. Program tego koncertu w doskonały sposób to pokazuje: że muzyka pisana na różne okazje była przejawem jego wielkiego geniuszu - mówił Richard Egarr.

Jak wyglądało pierwotne wykonanie "Muzyki na wodzie" – na Tamizie w 1717 roku? Czym charakteryzują się Haendlowskie hymny koronacyjne? W rozmowie również o działalności Academy of Ancient Music i wykonawstwie historycznym.

***

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Gość: Richard Egarr (klawesynista, pianista i dyrygent)

Data emisji: 21.06.2019

Godzina emisji: 20.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni festiwal muzyczny"

Czytaj także

Pino de Vittorio: to było najważniejsze spotkanie w moim życiu

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 15:01
- Muzyką zająłem się poważnie po wysłuchaniu płyty zespołu Nova compania de cante populare Roberta de Simone, a potem, jako fan zespołu, jeździłem na ich koncerty po całych Włoszech. To było dla mnie jak sen, nigdy nawet w najśmielszych marzeniach nie sądziłem, że mógłbym być częścią tej grupy - mówił w Dwójce słynny włoski śpiewak.
rozwiń zwiń