X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ojcostwo. Między symboliką a codziennym życiem

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 12:00
- Pojęcia symboliczne i społeczne konotacje związane z rolą ojca trochę zaburzają to, co jest istotą ojcostwa, czyli relacja do dziecka, a pośrednio również do matki dziecka oraz do innych ojców, matek i dzieci - mówił w Dwójce prof. Robert Piłat, filozof.
Audio
  • Kryzys ojcostwa, czyli jak być dobrym ojcem? (Rachunek myśli/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: George Rudy/Shuterstock

W ostatnim czasie często mówi się o kryzysie ojcostwa. O ile dawny, patriatchalny model ojca przestał już obowiązywać, o tyle nie wiadomo jaki model czy modele miałyby go zastąpić. Być może to, co tradycyjnie jest związane z ojcostwem jest też o tyle skomplikowane, że dochodzi tutaj do splotu tej roli w rodzinie z różnymi metaforami dotyczacymi przede wszystkim religii, Boga-ojca, a po drugie – z wyobrażeniem władcy jako ojca.

- 350 lat już prawie minęło od czasu, gdy sławny filozof angielski John Lock napisał na ten temat piękne strony w swoich "Traktatach o rządzie". Polemizuje tam z dziś już zapomnianym autorem Robertem Filmerem, który wychodził właśnie od pewnej symboliki ojcostwa, czyli od ojcostwa Boga po to, żeby z niej wydedukować niejako, co jesteśmy sobie powinni, a w szczególności, co ojcowie są powinni dzieciom, społeczeństwu i sobie samym. Wyprowadzał władzę ojca, jego prerogatywy, z władzy Boga - przypomniał prof. Robert Piłat.

Polemikę, ktorą Locke podjął z teorią Filmera, gość "Rachunku myśli" uważa za "niezwykle ważną dla historii myśli ludzkiej". - Locke powiada: władza ojcowska jest ograniczona czasowo i rzeczowo przez pewien rodzaj kontraktu. Mianowicie trwa tylko tak długo i z taką mocą, dopóki pomaga dziecku wyrastać, czyli zdobyć rozum i wolność. Lock powiada, że kto próbuje wyprowadzić władzę społeczną z władzy ojcowskiej to dokonuje pewnego nadużycia. Może i tak było – powiada – w historii ludzkości, że często te dwie rzeczy się pokrywały, że ojcowie sławnych rodów jednocześnie stawali się władcami, ale to tylko przypadkowa zbieżność. W istocie rzeczy nie ma powiązania pomiędzy władzą polityczną i władzą ojca - przytoczył myśl Johna Locke'a profesor.

Robert Piłat podał również, jako przestrogę, przykłady znanych pisarzy i filozofów, których ojcowie od najmłodszych wychowywali według ściśle zaplanowanego scenariusza. Swoimi refleksjami oraz doświadczeniami z bycia ojcem podzielili się także pisarze: Michał Cichy i Wojciech Engelking oraz skrzypek Jakub Jakowicz. Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: Robert Piłat (filozof), Michał Cichy (pisarz), Wojciech Engelking (pisarz), Jakub Jakowicz (skrzypek)

Data emisji: 10.02.2018 

Godzina emisji: 23.00

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W której części mózgu powstaje miłość?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 17:00
W "Rachunku myśli" spojrzeliśmy na stan zakochania z punktu widzenia - szeroko pojętej - biologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duch czasów. Czym właściwie jest?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 08:00
Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy razem z profesorem Andrzejem Lederem.
rozwiń zwiń