Jak i o czym milczeć w rozgadanym świecie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 16:00
Wydaje się, że w świecie pełnym ekspertów od wszystkiego umiejętność milczenia jest niezwykle potrzebna. O różnych znaczeniach milczenia rozmawialiśmy z prof. Robertem Piłatem.
Audio
  • Jak i o czym milczeć w rozgadanym świecie (Rachunek myśli/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/tugolukof

"O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć" - głosi słynna teza wieńcząca "Traktat logiczno-filozoficzny" Ludwiga Wittgensteina. Dla jednych znaczyła ona nakaz powstrzymywania się od wszelkiej spekulacji, dla drugich była zachętą do poszukiwań niedyskursywnych metod poznania. Milczenie można odczytywać zarówno jako swego rodzaju manifest kapitulacji rozumu oraz jako wyraz najgłębszego szacunku (wizyta papieża Franciszka w Auschwitz), jako metodę kształtowania charakteru (śluby milczenia), jak i jako niezbędny składnik refleksyjnego podejścia do świata.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: prof. Robert Piłat

Data emisji: 31.03.2018

Godzina emisji: 23.00

bch/mg

Czytaj także

"Los polega na tym, że próbujemy zgrać siebie ze światem"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 15:08
- To z gruntu niemożliwe. Gdyby ktoś chciał mieć swój własny los, czyli ciąg zdarzeń, czas, historię, która by idealnie pasowała do niego i wyjaśniała kim jest, uchwyciłby wtedy tę zagadkę losu - mówił w Dwojce prof. Robert Piłat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Doświadczenia cielesności nie możemy dzielić z innymi"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 12:00
- Nasze ciało, jego postrzeganie jest doświadczeniem bardzo osobistym, prywatnym. Świadczy o tym doświadczanie bólu. Z jednej strony bardzo nas ono z ciałem wiąże, z drugiej dystansuje. Nagle staje się ono dla nas czymś obcym, wrogim – mówił w Dwójce dr Mateusz Falkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Filozofia i literatura to różne perspektywy stawiania pytań"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 10:00
- Te dwie dziedziny często ze sobą konkurują, choć nie są całkowicie odmiennymi sposobami opowiadania o człowieku. Platon jest przecież wielkim filozofem, a jego dzieła to zarazem świetna literatura – mówił w Dwójce dr Jan Tokarski.
rozwiń zwiń