"Dla teorii spiskowych świat to wielki teatr"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 15:46
- Teorie spiskowe zakładają, że rzeczywistość jest pewnego rodzaju sceną. A skoro tak, to są też kulisy, zza których ktoś pociąga za sznurki. Ten spektakl ma scenarzystę i reżysera, którzy realizują jakiś ukryty cel - mówił w Dwójce dr Mateusz Falkowski.
Audio
  • Co o świecie mówią nam teorie spiskowe? (Rachunek myśli/Dwójka)
Jedna ze słynniejszych teorii spiskowych dotyczy reptilian, czyli rasy humanoidalnych gadów, które upodabniają się do ludzi
Jedna ze słynniejszych teorii spiskowych dotyczy reptilian, czyli rasy humanoidalnych gadów, które upodabniają się do ludziFoto: Shutterstock/Katja Gerasimova

STRACH1200.jpg
Oko w oko z własnym strachem

"Czym się charakteryzują osoby wierzące w teorie spiskowe? Spostrzegawczością" - ten żart z jednego z filmów Woody'ego Allena dobrze wskazuje ambiwalencję związaną z rozmaitymi teoriami tłumaczącymi ważne wydarzenia o światowym znaczeniu. Z jednej bowiem strony ci, którzy wierzą w teorie spiskowe traktowani są jak osoby zaczadzone, z którymi nie da się dyskutować, ponieważ wszystko, czego nie wiemy jest w ich mniemaniu dowodem na istnienie ukrytych sił. Z drugiej, sięgają oni pod powierzchnię zdarzeń, nie przyjmują na wiarę pierwszego lepszego tłumaczenia.

- Teoria spiskowa to pogląd na pewne konkretne zjawiska, który zakład dualizm. Twierdzi, że za tym, co postrzegamy kryje się jakaś druga warstwa, zupełnie inna, ta prawdziwa rzeczywistość. To, czego doświadczamy jest więc efektem czegoś, co przed nami ukryte i co ma jakiś tajemny cel - mówił gość audycji zauważając, że za postawą wiary w teorie spiskowe kryje się nieprzeparta potrzeba wyjśniania tego, co chaotyczne i przypadkowe w naszym świecie.

Dlaczego o zwolennikach teorii spiskowych mówi się "wyznawcy"? Czy krytykowanie tych teorii może kończyć się inaczej, niż dolewaniem oliwy do ognia? Dlaczego współcześnie jest ich tak dużo? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

 Prowadzi: Michał Nowak

Gość: dr Mateusz Falkowski

Data emisji: 28.04.2018

Godzina emisji: 23.00

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak i o czym milczeć w rozgadanym świecie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 16:00
Wydaje się, że w świecie pełnym ekspertów od wszystkiego umiejętność milczenia jest niezwykle potrzebna. O różnych znaczeniach milczenia rozmawialiśmy z prof. Robertem Piłatem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oko w oko z własnym strachem

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 18:38
W audycji rozmawialiśmy o miejscu strachu w strukturze mózgu, o roli tego uczucia w naszym funkcjonowaniu, o przyczynach strachu i sposobach radzenia sobie z nim. 
rozwiń zwiń