X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Trauma to obszar, o którym się nie mówi"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 12:00
- Trauma jest przekazywana, ale nie na zasadzie opowieści o doświadczeniach, bo te najczęściej są ze świadomości usuwane. Trauma tworzy białą plamę w obszarze pamięci, o niej się nie rozmawia - mówił w Dwójce prof. Andrzeje Leder.
Audio
  • Czym jest trauma i jak sobie z nią radzić? (Rachunek myśli/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

wiara modlitwa katolicyzm shutterstock 1200.jpg
Czy możliwy jest świat bez wiary?

Zazwyczaj zapominamy o doświadczeniach traumatycznych lub je wypieramy ze świadomości. Nie zmienia to jednak faktu, że to one właśnie w znacznym stopniu organizują świat psychiczny osób dotkniętych traumą.

- Zbliżanie się w rozmowie do traumy wywołuje lęk lub złość. To wystarczy, by ją przekazać jako pamięć doświadczenia, które przez następne pokolenie będzie traktowane jako coś dotkliwie złego, coś o czym nie powinno się pamiętać. Przemilczanie jej, unikanie i zmienianie tematu to strategie, które pozwalają na to, by traumatyczny temat nie był nigdy poruszany. Wszyscy jednak dowiadują się przez to, że w tym obszarze pamięci tkwi coś bardzo złego - powiedział gość audycji.

Czy traumatyczne tematy powinny funkcjonować w tak małych wspólnotach, jak rodzina lub w dyskursie publicznym? Jaka jest rola traumy w życiu ludzkich zbiorowości, w życiu narodów? Jak sobie z nią poradzić indywidualnie i społecznie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: prof. Andrzeje Leder

Data emisji: 24.02.2018

Godzina emisji: 23.00

mko/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tłumione emocje są przyczyną wielu chorób i zagrażają zdrowiu fizycznemu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 17:25
O tym, że ,,złość piękności szkodzi” wiemy ze znanego przysłowia, ale czy wiemy o tym, że złość może też przyczynić się do zawału serca, cukrzycy i rozwoju nowotworu? Z kolei zazdrość ma negatywny wpływ na pęcherzyk żółciowy. Nasze zdrowie psychiczne jest nieodłącznie związane ze zdrowiem fizycznym i choć emocji nie widać, widać ich skutki – w postaci atakujących nas chorób.
rozwiń zwiń