"Trauma to obszar, o którym się nie mówi"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 12:00
- Trauma jest przekazywana, ale nie na zasadzie opowieści o doświadczeniach, bo te najczęściej są ze świadomości usuwane. Trauma tworzy białą plamę w obszarze pamięci, o niej się nie rozmawia - mówił w Dwójce prof. Andrzeje Leder.
Audio
  • Czym jest trauma i jak sobie z nią radzić? (Rachunek myśli/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

wiara modlitwa katolicyzm shutterstock 1200.jpg
Czy możliwy jest świat bez wiary?

Zazwyczaj zapominamy o doświadczeniach traumatycznych lub je wypieramy ze świadomości. Nie zmienia to jednak faktu, że to one właśnie w znacznym stopniu organizują świat psychiczny osób dotkniętych traumą.

- Zbliżanie się w rozmowie do traumy wywołuje lęk lub złość. To wystarczy, by ją przekazać jako pamięć doświadczenia, które przez następne pokolenie będzie traktowane jako coś dotkliwie złego, coś o czym nie powinno się pamiętać. Przemilczanie jej, unikanie i zmienianie tematu to strategie, które pozwalają na to, by traumatyczny temat nie był nigdy poruszany. Wszyscy jednak dowiadują się przez to, że w tym obszarze pamięci tkwi coś bardzo złego - powiedział gość audycji.

Czy traumatyczne tematy powinny funkcjonować w tak małych wspólnotach, jak rodzina lub w dyskursie publicznym? Jaka jest rola traumy w życiu ludzkich zbiorowości, w życiu narodów? Jak sobie z nią poradzić indywidualnie i społecznie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: prof. Andrzeje Leder

Data emisji: 24.02.2018

Godzina emisji: 23.00

mko/mz

Czytaj także

Tłumione emocje są przyczyną wielu chorób i zagrażają zdrowiu fizycznemu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 17:25
O tym, że ,,złość piękności szkodzi” wiemy ze znanego przysłowia, ale czy wiemy o tym, że złość może też przyczynić się do zawału serca, cukrzycy i rozwoju nowotworu? Z kolei zazdrość ma negatywny wpływ na pęcherzyk żółciowy. Nasze zdrowie psychiczne jest nieodłącznie związane ze zdrowiem fizycznym i choć emocji nie widać, widać ich skutki – w postaci atakujących nas chorób.
rozwiń zwiń